OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Popiełuszko, Jerzy Aleksander

Ksiądz Jerzy
jedna z ostatnich fotografii
Dokładnie 30 lat temu oficerowie służb bezpieczeństwa PRL zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana warszawskiej „Solidarności” i obrońcę praw człowieka w czasach PRL-u.

MBP/UB/SB, MO i inne służby komunistycznych okupantów Polski mordowały księdzów od samego początku istnienia PRL, np. tuż po "wyzwoleniu" Katowic 2 księży zostało zamordowanych tylko dlatego, że wyrazili swoje oburzenie wobec gwałtów i napastowania miejscowych Ślązaczek przez komunistycznych "wyzwolicieli".
Jednak ze wszystkich morderstw właśnie porwanie i zamordowanie księdza Popiełuszki odbiło się największym echem w Polsce i świecie.
Stało się tak przede wszystkim z uwagi na jego znaną, często i głośno wyrażaną w kazaniach antykomunistyczą postawę, a także z powodu bestialskiego sposobu wykonania egzekucji przez oficerów ówczesnej Służby Bezpieczeństwa komunistycznych okupantów Polski.

Do dzisiaj nie wiadomo kto naprawdę stał za zorganizowaniem tego morderstwa.

Z zachowanych dokumentów, które są w posiadaniu IPN-u, wiadomo jednak, że przynajmniej od połowy 1982 roku ksiądz Popiełuszko był inwigilowany przez co najmniej czterech tajnych współpracowników SB, a prace śledcze o kryptonimie „Popiel” prowadziło - zależnie od okresu - równocześnie od 6 do 22 oficerów SB.
Od chwili pogrzebu Grzegorza Przemyka - nastoletniego studenta zamordowanego przez MO - który odbył się 19 maja 1983 i prowadzony był przez księdza Jerzego oraz zakończony przez niego wybitnie antykomunistyczną mową, ksiądz Popiełuszko uznany został przez władze PRL-u za nieoficjalnego "wroga publicznego #1".
Kilka miesięcy później oficerowie SB, przed kamerami telewizji, "odnaleźli" różne skrytki w mieszkaniu księdza, a w nich ukryte m.in. granaty łzawiące, naboje do pistoletu maszynowego, materiały wybuchowe, farbę drukarską i inne rzeczy podłożone tam wcześniej przez nich samych. Ksiądz Jerzy został natychmiast aresztowany, ale dzięki interwencji arcybiskupa został warunkowo zwolniony następnego dnia.
Natychmiast po tym wydarzeniu ks. Popiełuszko stał się przedmiotem wielu publicznych ataków propagandowych i publicystycznych władz PRL-u w prasie, radiu i telewizji. Rewizja w jego mieszkaniu została opisana w artykule Michała Ostrowskiego w „Expressie Wieczornym”, a omówienia i obszerne fragmenty artykułu zamieszczały inne gazety. Odczytano go nawet w całości w programach I i IV Polskiego Radia. Jednak gdy ksiądz Popiełuszko próbował skontaktować się z autorem artykułu, okazało się, że nikt taki w redakcji nie pracuje.
Ostatecznie cała ta sprawa została zamknięta pomimo oficjalnego śledztwa i przedstawienia oskarżenia księdzu Jerzemu, gdyż 22 lipca 1984 roku, z okazji 40-lecia PRL-u została ogłoszona amnestia.

Ksiądz Jerzy nadal jednak prowadził swą antykomunistyczną krucjatę i nie miał zamiaru przestawać, a jego "sławą" zainteresowano się już w Związku Sowieckim. Gdy we wrześniu 1984 w sowieckiej gazecie "Izwiestia" pojawił się artykuł znanego sowieckiego dziennikarza o księdzu Jerzym "ziejącym z ambony nienawiścią do socjalizmu", zaniepokoiło to nawet ówczesnego I Sekretarza PZPR i zarazem premiera PRL, Jaruzelskiego (dzierżącego wtedy także kilka innych funkcji, m.in. dowództwo "ludowego" wojska polskiego). Podczas spotkania z Czesławem Kiszczakiem (ówczesnym Ministrem Spraw Wewnętrznych PRL) i innymi wysokimi urzędnikami, 13 września 1984 Jaruzelski miał powiedzieć do Kiszczaka: „Załatw to, niech on nie szczeka".
Jednocześnie w komunistycznych mediach rozpoczęła się ogromna nagonka na księdza Jerzego.

Miesiąc później, niedaleko Gdańska, przyszli mordercy próbowali dokonać porwania ks. Popiełuszki rzucając w szybę jadącego samochodu kamieniem, jednak kierowcy księdza udało się opanować pojazd i uciec.
Tydzień później, w przebraniu funkcjonariuszy MO oficerowie Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW zatrzymali na drodze koło Górska samochód księdza wracającego z Bydgoszczy. Kierowcy udało się uciec, a księdza Jerzego związano i uprowadzono w bagażniku.
30 października 1984 z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Sekcja wykazała ślady torturowania.

Na tym kończą się fakty, a wszystko co wydarzyło się między 19 a 30 października 1984 pozostaje nadal niejasne bądź zostało tak zagmatwane i pomieszane, że poczynając od samego momentu zatrzymania samochodu i "cudownej" ucieczki kierowcy, aż do chwili przeprowadzenia sekcji zwłok księdza nie wiadomo niczego pewnego, włącznie z datą śmierci księdza. Farsa władz komunistycznych zwana "procesem", jaki błyskawicznie wytoczono oficjalnym mordercom Popiełuszki, nigdy nie ujawniła niczego ponad to, co komuniści sami chcieli ujawnić społeczeństwu. Zeznania domnienanych morderców (gdyż nawet to, czy to rzeczywiście oni byli jego mordercami do dzisiaj nie jest pewne) były wielokrotnie zmieniane i nie pokrywały się ze sobą  w tak wielu szczegółach, że aż trudno uwierzyć czasami, że ci ludzie w ogóle współpracowali ze sobą.

Sprawa morderstwa księdza Jerzego była ponownie badana przez IPN.
W 2002 roku prokurator Andrzej Witkowski z pionu śledczego IPN w Lublinie zasugerował nową wersję zabójstwa ks. Popiełuszki. W 2008 sformułowaną przez Witkowskiego hipotezę, zakładającą, że Jerzy Popiełuszko nie zginął 19-go, lecz 25 października, po kilkudniowych torturach w bunkrach w Borze Kazuńskim, ponownie przywołał były prokurator IPN Leszek Pietrzak.
Pomoc w uprowadzeniu i współpracę z SB zarzucano również Waldemarowi Chrostowskiemu, kierowcy księdza, który zastąpił jego regularnego kierowcę w feralnym dniu porwania. Historyk Jan Żaryn uważa, że ta teza nie ma oparcia w zachowanym materiale dowodowym.

Tak więc, pomimo upływu 30 lat od tych wydarzeń i 25 lat istnienia tzw. "wolnej" Polski, do dzisiaj tak naprawdę nie wiadomo nic pewnego o zamordowaniu Jerzego Popiełuszki, włącznie z rzeczywistą datą jego śmierci. Jedynym absolutnie pewnym faktem jest jego śmierć i to, że został zamordowany przez komunistycznych okupantów Polski, jego "oficjalni" mordercy są na wolności od kilkunastu już lat i żyjąc sobie wygodnie - tak jak absolutnie wszyscy inni dawni komunistyczni okupanci - dzisiaj pobierają ogromne emerytury i sowite dodatki za wierną służbę Polsce (Ludowej), tak ochoczo wypłacane im przez kolejne (nie)rządy III Rzeczypospolitej...


tekst pierwotny napisany przez 888 w 2004 r. i uaktualniony wiosną 2012;
kolejne aktualizacje i rozszerzenia:  J.A., DeS, Doksa - lipiec 2014; FP889 - październik 2014;
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


P.S.
Jeśli ktoś chce wierzyć ubekowi, oto co jeden z morderców - Leszek Pękala - powiedział w 2008 roku:
Żałuje Pan tego, co Pan zrobił w 1984 roku? Żałuje Pan tego, że ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany?
- Żałuję przede wszystkim tego, że pracowałem z takimi ludźmi jak Grzegorz Piotrowski. Żałuję, że mu tak zaufałem, że fanatycznie wykonywałem jego polecenia. No i oczywiście bardzo żałuję tego, co zrobiono z księdzem Jerzym.

„Zrobiono”?! Kto? Niewidzialna ręka? Radzieckie KGB? PRL-owska WSW? NRD-owska STASI? Kto?
- Mogę tylko powiedzieć tyle, że nie byłem przy śmierci księdza Popiełuszki i nie przyczyniłem się do niej. Nie byłem przy jego śmierci i wiem też, że nie dokonał tego Piotrowski. Mówię to z calą stanowczością, mimo że go nie cierpię. Ale on był cały czas z nami, nie opuścił nas nawet na minutę. Myśmy nawet siusiać chodzili razem, gdy stawaliśmy w lesie. On nie miał takiej możliwości, aby zabić kapelana. To nie on...

Zatem kto?
- Tego nie wiem.

Ksiądz Jerzy urodził się 14 września 1947 roku w Okopach (województwo podlaskie, gmina Suchowola) jako trzecie dziecko gospodarzy Władysława i Marianny z Gniedziejków. Pierwotnie otrzymał imię Alfons po bracie matki i po świętym Alfonsie Liguorim, który wywarł ogromne wrażenie na matce przyszłego księdza, jednak w 1971 roku oficjalnie zmienił imię na Jerzy Aleksander.
Jako dziecko był ministrantem i wyróżniał się głęboką religijnością. W szkole był sumienny, ale uczył się przeciętnie. Natomiast z powodu jego religijności rodzice byli często wzywani do szkoły. Nic więc dziwnego, że po maturze w 1965 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po pierwszym roku studiów został skierowany do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał w latach 1966–1968 w specjalnej jednostce dla kleryków o zaostrzonym rygorze w Bartoszycach. W wojsku podtrzymywał na duchu kolegów, choć spotykały go za to bezwzględne kary: wyśmiewanie, wielogodzinne ćwiczenia, czołganie się na mrozie, czyszczenie toalety w masce przeciwgazowej, co wwyniszczyło go fizycznie. Po powrocie do seminarium, ciężko zachorował i niemal cudem udało się go uratować, jednak kłopoty zdrowotne nie opuściły go do końca życia.
Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa, a w stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę, przez co zyskał autorytet, szerokie poparcie społeczne i popularność w Warszawie, a później także w innych miastach. Jednocześnie stał się wrogiem publicznym dla komunistycznych władz PRL-u i całego systemu "obozu socjalistycznego", przez co został porwany i zamordowany w 1984 roku.
Jedną z hipotez dotyczących jego śmierci jest udział KGB w morderstwie (zobacz artykuł z 2008 roku; aktualny link poniżej)


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)

Zabić niewygodnego księdza - bardzo dobry artykuł z 2008 rokuOficjalnie skazani bandyci:
Opluj te parszywe gęby komunistycznych pachołków jeśli ich gdziekolwiek/kiedykolwiek spotkasz; powieszenie takich zdrajców Polski na najbliższym drzewie byłoby najlepszą reakcją i oczywistym wręcz nakazem moralnym, aczkolwiek jest to zakazane prawem "wolnej" Polski.


Grzegorz Piotrowski w 2011
Grzegorz Piotrowski
obecnie posługuje się imieniem i nazwiskiem:
Grzegorz Piotrowski

urodzony: 23 maja 1951 w Łodzi
kapitan Służby Bezpieczeństwa komunistycznych okupantów Polski (zdrajca)
małżonka: Janina Pietrzak

Obecne miejsce zamieszkania:
Bałuty, Łódź

Skazany na 25 lat
Wyszedł na wolność w 2001 roku

nazwiska i pseudonimy jakich używa(ł) pisząc na łamach „Faktów i Mitów” od 2001 roku:
Sławomir Janisz
Dominika Nagel
Anna Tarczyńska

„Fakty i Mity” współpracuje z Januszem Palikotem, który pisze w niej własny felieton, a redaktor naczelny tego gó...a, niejaki Roman Kotliński wystartował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, dostając się do parlamentu z listy Ruchu Palikota.Leszek Pękala "Paweł Nowak"
Fot. ok. 2005-2010 (profil na Linked-In)
Leszek Pękala
obecnie posługuje się imieniem i nazwiskiem:
Paweł Nowak

urodzony: 30 maja 1952 w Złotoryi
porucznik Służby Bezpieczeństwa komunistycznych okupantów Polski (zdrajca)

małżonka: ?

Obecne miejsce zamieszkania:
Szczecin

Skazany na 15 lat
Wyszedł na wolność w 1990 roku

Wydawca "Życia Warszawy", Dom Prasowy Sp. z o.o, zakończył współpracę z firmą brokerską PANO Paweł Nowak. Wydawnictwo wydało taki komunikat w związku z publikacją w dzienniku "Życie", który ujawnił, że jeden z zabójców księdza Jerzego Popiełuszki - Leszek Pękala pod zmienionym nazwiskiem Paweł Nowak - od kilku lat zbiera reklamy dla "Życia Warszawy".Waldemar Chmielewski
podczas procesu w 1985
Waldemar Marek Chmielewski
obecnie posługuje się imieniem i nazwiskiem:
??? (jeszcze nieznane)

urodzony 28 lutego 1955 r. we Wrocławiu
porucznik Służby Bezpieczeństwa komunistycznych okupantów Polski (zdrajca)

małżonka: ?

Obecne miejsce zamieszkania:
Warszawa

Skazany na 14 lat
Wyszedł na wolność w 1989 roku

"Obecnie prowadzi firmę handlującą sprzętem sportowym, nie używa tytułu magistra, zmienił wygląd i nazwisko na brzmiące szlachecko, wręcz nobliwie."

Adam Pietruszka
data fotografii nieznana (ok.2000-2010)
Adam Pietruszka
obecnie posługuje się imieniem i nazwiskiem:
Adam Pietruszka ? (niepewne)

urodzony 19 lipca 1938 w Kutnie
pułkownik Służby Bezpieczeństwa komunistycznych okupantów Polski (zdrajca)

małżonka: Róża (Rozalia)

Obecne miejsce zamieszkania:
nieznane
(ostatnie znane: Warszawa)

Skazany na 25 lat
Wyszedł na wolność w 1995 roku

Za swe "zasługi" (dla okupantów Polski) ten zdrajca jeszcze w 2007 roku pobierał emeryturę przekraczającą równowartość czterokrotnej średniej pensji (artykuł w j. angielskim z Kanady) i jest tak do dzisiaj - według TEGO artykułu ten ubecki pałkownik otrzymywał 3900 złotych podstawowej emerytury w lutym 2014...ABSOLUTNIE PEWNY PRZYWÓDCA POWYŻSZYCH BANDYTÓW, BEZ KTÓREGO ZGODY I ROZKAZÓW POWYŻSZE BYDLAKI NIE DOKONALIBY MORDERSTWA KS. POPIEŁUSZKI:


Czesław Kiszczak, 2014
Czesław Kiszczak
urodzony 19 października 1925 w Roczynach
Minister Spraw Wewnętrznych PRL
generał komunistycznych okupantów Polski (zdrajca)

małżonka: Maria Teresa Korzonkiewicz-Kiszczak

Obecne miejsce zamieszkania:
Warszawa

Nigdy nie skazany; wieloletnie próby do wystawienia mu aktu oskarżenia (m.in. przez IPN) nigdy nie powiodły się

Posiada dom letniskowy w miejscowości Wikno na Mazurach który, niestety, tylko raz mu się spalił...Wojciech Witold Jaruzelski
Do 23 marca 1946 agent wywiadu Armii Czerwonej "Smiersz"; od marca 1946 agent Głównego Zarządu Informacji LWP, pseudonim "Wolski" (i inne kryptonimy). Był m.in.. Pierwszym Sekretarzem PZPR,  premierem PRL, a także pierwszym prezydentem tzw. "wolnej" III RP (to nie jest żart!)

Niestety, zdążył już uciec przed sprawiedliwością
(opluć ani powiesić go już nie da rady - bydlak zdechł już ze starości w maju 2014; jednak nie tylko na zbliżające się Święto zmarłych, ale zawsze gdy jest się w pobliżu można i należy nasikać na jego grób lub przynieść ze sobą słoiczek z fekaliami i opróżnić na jego nagrobku... )
PRZYWRÓCONO Z ZAPASOWEJ KOPII ROBOCZEJ Z LIPCA 2014 ROKU
WERSJA OSTATECZNA Z PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU JESZCZE NIE ZOSTAŁA ODNALEZIONA

FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

7 komentarzy:

 1. Komentarz z 1 maja 2015 roku, jaki był zamieszczony pod kopią artykułu po odnowieniu usunietego blogu (trochę skróciłem):

  Po opublikowaniu [powyższego] artykułu osobnik podający się za Pawła Nowaka ze Szczecina przysłał nam parę listów. Najpierw twierdził, że on nie jest Leszkiem Pękala i domagał się usunięcia [tego artykułu jakoby szkalującego jego imię] (...) ale najbardziej uraził go tekst o tym, że takim jak on należy napluć w twarz, o czym [rozpisywał się najwięcej] (...) i jego maska niewiniątka szybko opadła [gdyż dalej] był już oburzony tylko tym, że opublikowaliśmy jego „nowe” dane i jego fotografię z profilu na LinkedIn (...) wszystko znane przecież od wielu lat [artykuł w Wirtualnej Polsce podający jego imię, nazwisko i nazwę firmy ukazał się 10 lat wcześniej, a swoją fotografię zamieścił na LinkedIn między 2005 a 2010 rokiem] co każdy bez problemu mógł przez te lata poszukać sobie samemu. Na podstawie tych informacji w 5 minut każdy mógł wyszukać dane agencji reklamowej PANO w Szczecinie, jej właściciela Leszka Pękali vel Pawła Nowaka, jego w miarę aktualnej fotki na LinkedIn, numeru regon jego firmy i dokładnych adresów firmy a nawet domowych, włącznie z numerami telefonów.
  Nie o to więc jemu chodziło.
  Ten komunistyczny pachołek był po prostu oburzony tym, że nazwaliśmy go tym kim jest - zdrajcą, oraz że nawołujemy do plucia w twarz wszystkim takim bydlakom jak on. Tego właśnie nie mógł strawić. Kto wie - być może aż do chwili naszej publikacji - ten bydlak ubecki nawet uważał siebie za porządnego człowieka?
  (...) jego maska szybko opadła i prawie natychmiast przeszedł do swych typowo-ubeckich pogróżek: co też on takiego z nami nie zrobi, gdy już nas znajdzie itd., „zniszczę was” i „nie spocznę dopóki was nie dopadnę” są chyba jedynymi fragmentami, jakie mogę cytować bez wykropkowania (...)
  Natomiast fakt, że bardzo szybko po publikacji tego artykułu udało mu się usunąć nasz blog (nie mam tu najmniejszych wątpliwości, że użył do tego swych starych UBeckich lub WSIowych kontaktów) jest jedynie kolejnym potwierdzeniem, że nie ma żadnej pomyłki co do osoby Leszka Pękali vel Pawła Nowaka.

  888

  PS: Bardzo miło jest widzieć, że nadal kontynuujecie! Życzę Wam już teraz Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrowienia z wiecie-skąd! 888

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nam jest bardzo miło gdy odkrywamy, że „stara gwardia” nadal do nas zagląda co jakiś czas i się udziela choćby tylko w komentarzu!
   Panu także życzę w imieniu całej redakcji Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
   Anna :-)

   Usuń
 2. „Fakty i Mity” zostało założone i finansowane przez byłych funkcjonariuszy UB / WSI. Poprzedni rednacz „FiM” Kotliński był TW pracującym dla SB. Obecny rednacz Dariusz Cychol to były TW dla WSI, a możliwe że także dla SB w przeszości. „FiM” to bezpieczna przystań dla szmat ubeckich gdzie mogą sobie dorabiać nawet nic nie robiąc. „FiM” to być może pralnia WSIowych pieniędzy:

  15 lutego 2016 do redakcji wkroczyło kilkunastu agentów CBŚP[20]. Aresztowali Romana Kotlińskiego i zabezpieczyli dokumentację finansową spółki Błaja News. Kotlińskiemu postawiono zarzuty podżegania do zabójstwa byłej żony, nielegalnego posiadania broni palnej, działania na szkodę spółki i przywłaszczenia pieniędzy spółki oraz wyłudzenia pieniędzy z tytułu ubezpieczenia od kradzieży dwóch samochodów[21]. 7 lipca 2016 w związku z zarzutami prokuratorskimi postawionymi redaktorowi naczelnemu dziennikarze tygodnika m.in. zastępca redaktora naczelnego Adam Cioch, sekretarz redakcji Paulina Arciszewska-Siek oraz reporterzy Oksana Hałatyn-Burda i Ariel Kowalczyk (Ariel Szenborn) odeszli z pracy w redakcji i założyli „Tygodnik Faktycznie”. W pierwszych numerach pisma ogłosili rezultaty rzekomego śledztwa dziennikarskiego w sprawie zarzutów wobec redaktora naczelnego[22][23]. Wydawca zarzucił byłym dziennikarzom pisma nielojalność, uszkodzenie sprzętu i zniesławienie Romana Kotlińskiego, zapowiadając, że „Fakty i Mity” nadal będą się ukazywać[24].
  (wikipedia)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. „Błaja News” (właściciel i wydawca „FiM”) to spółka z o.o. (regon:470576990 / NIP:7250020898 / KRS:0000152053) której do 2008 lub 2009 właścicielem oficjalnie był Roman Kotliński (TW „Prep” lub „Rep”).
   Od 2003 co roku spółka ma coraz większe dochody nie wiadomo właściciwe z czego (bo ilu ludzi kupuje „FiM”?) dlatego po 2009 przybyło jej zarządców: najpierw Adam Cioch (w 2010 lub 2011), następnie Ewa Kotlińska, a ostatnio Wojciechowska Karolina Patrycja.
   W 2015 informator wsypał ich działalność do CBŚP. Obecnie prokuratura prowadzi śledztwo, ale wiadomo od początku, że wyroków jak zwykle nie będzie bo za całym towarzystwem stoją WSIowe układy.

   Usuń
  2. Ta cała „Ściema News” czyli Błaja News to na 100% jedna z wielu pralni pieniędzy dla WSIarzy „których nie ma” (jak to mówi p.Michalkiewicz).
   Nawet nie trzeba długo grzebać w dostępnych materiałach aby dojść do tak oczywistego wniosku. Dzięki anonimowy powyżej za zwrócenie uwagi i podanie info.

   Usuń
 3. Aha jeszcze jedno:
  блай (błaj) to w rosyjskim slangu ściema, zasłona dymna, mistyfikacja, itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. CzeKiszczak zdech pare lat temu , nie czas uaktualnić artykuł?

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2