OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Górny, Zbigniew Stefan

Zbigniew Górny urodził się 6 marca 1948 w Poznaniu. Jest dyrygentem oraz kompozytorem piosenek, muzyki instrumentalnej i muzyki filmowej.

W 1968 roku ukończył Liceum Muzyczne, a w 1973 roku otrzymał dyplom na Wydziale Wychowania Muzycznego w Poznańskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Następnie studiował przez dwa lata dyrygenturę. Brał udział w programach kabaretu Tey od 1970 roku. Został kierownikiem muzycznym Estrady Poznańskiej i Teatru Nowego w 1973 roku. W 1976 został dyrektorem i dyrygentem Orkiestry PRiTV w Poznaniu i pozostał nim do chwili ustania państwowego mecenatu w 1991 roku. Od tego czasu Zbigniew Górny dyryguje własną firmą promocyjną (Górny Production) i własną orkiestrą (Górny Orchestra).

Jest autorem muzyki do 13 polskich filmów fabularnych, m.in. "Pierścionek z orłem w koronie" Andrzeja Wajdy, "Magiczne ognie" Janusza Kidawy, oraz większości filmów reżyserowanych przez Wojciecha Wójcika, jak "Trzy dni bez wyroku", "Karate po polsku", "Trójkąt bermudzki" czy "Prywatne śledztwo".

Skomponował także muzykę do wielu sztuk teatralnych, ponad 200 piosenek i kilkudziesięciu utworów instrumentalnych nagranych dla radia i TV. Wraz z orkiestrą brał udział w największych festiwalach piosenki (Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Sopot Festival) i programach TV.
Był pomysłodawcą i współautorem "Gali Piosenki Biesiadnej", znanego i popularnego widowiska artystycznego realizowanego przez TVP2, a mającego na celu popularyzację szeroko ujętej polskiej piosenki rozrywkowej. "Gala" została nagrana w 1995 r. w Poznaniu i z miejsca zyskała taką popularność, że zaczęły powstawać jej kontynuacje. Pod koniec lat 1990-ch na antenie TVP2 pojawił się kolejny program Zbigniewa Górnego – "Co nam w duszy gra?" - cykl prezentujący przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej w nowych, nieraz zaskakujących aranżacjach.
Według jego pomysłu powstały także widowiska: "Jubileusz Tercetu czyli Kwartetu", "Nieznany życiorys Jacka Wójcickiego", "Śpiewnik Polaka" oraz cykl "Imiennik Dwójki" prezentujący piosenki związane z imionami. Wszystkie te programy są do dzisiaj powtarzane w telewizji i cieszą się niegasnącą popularnością.

Nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Miasta Poznania, Opola oraz Konina, medalem Ad Perpetuam Rei Memoriam, a także licznymi nagrodami za działalność artystyczną.


898
Marzec 2015
Artykuł pierwotnie opublikowano w „FilmyPolskie888”
www.filmypolskie888.blogspot.com

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  Filmoteka pana Górnego:
 • Okno (1981) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Karate po polsku (1982) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Magiczne ognie (1983) – film, reż. Janusz Kidawa
 • Sam pośród swoich (1985) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Prywatne śledztwo (1986) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Trójkąt Bermudzki (1987) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Zabić na końcu (1990) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Femina (1991) – film, reż. Piotr Szulkin
 • 3 dni bez wyroku (1991) – film, reż. Wojciech Wójcik
 • Europejska noc (1992) – film, reż. Zbigniew Kamiński
 • Pierścionek z orłem w koronie (1992) – film, reż. Andrzej Wajda

"Co na w duszy gra?" (1999)
2012


PIERWOTNIE OPUBLIKOWANO NA BLOGU FilmyPolskie888.
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ, Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2