Będąc już licealistą zagrał też w epizodycznej roli kolegi szkolnego w jednym z odcinków serialu telewizyjnego "Wojna domowa". Po ukończeniu liceum studiował na PWST w Warszawie, którą ukończył w 1972 roku. Po krótkim, rocznym angażu w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ponownie zagrał w psychologicznym filmie dla dzieci "Koniec wakacji", ale w następnym, 1975 roku, zagrał już swą pierwszą "dorosłą" rolę - pomocnika kelnera w eleganckiej restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik" w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego.
Dzięki tej roli stał się popularny i zwrócił na siebie uwagę innych reżyserów.
Rola gefreitra Janka Kani w kinowej ekranizacji powieści Kazimierza Sejdy "C.K. Dezerterzy" zrealizowanej także przez pana Janusza Majewskiego wyniosła pana Kondrata na szczyty popularności. Film cieszył się niebywałym powodzeniem i doczekał się kontynuacji kilkanaście lat później. Innym popularnym filmem z jego udziałem są "Psy", w którym pan Kondrat zagrał postać ubeckiego porucznika "Olo" Żwirskiego.
Pojawiał się także w telewizyjnym Kabareciku Olgi Lipińskiej jako znerwicowany "pan Mareczek". Prawdopodobnie tam pan Marek Koterski dostrzegł imitatorskie i komediowe talenty pana Kondrata i zaprosił go do zagrania roli Adasia Miauczyńskiego w swym pierwszym filmie "Dom wariatów". Później pan Kondrat jeszcze dwukrotnie zagrał wyśmienicie postać Miauczyńskiego w "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".
Popularność na małym ekranie przyniosła mu postać Olgierda Halskiego w policyjnym serialu telewizyjnym "Ekstradycja" z końca lat 1990-ch.
Udzielił też swego głosu znanym postaciom w filmach animowanych: Tytusowi w filmie "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" oraz Garfieldowi w "Garfield". Był także narratorem w polskiej wersji filmu dokumentalnego "Marszu pingwinów".
W 1992 roku nagrał z Marleną Drozdowską piosenkę "Mydełko Fa (Cycolina)", która miała być w założeniu satyrą na stan polskich reklam telewizyjnych epatujących wówczas seksem praktycznie w każdej formie i postaci, a zarazem miała być też pastiszem bardzo popularnej wtedy muzyki "disco-polo" (której coraz bardziej prymitywne rytmy i słowa, a zarazem wzrastająca popularność
doprowadzały wówczas profesjonalnych muzyków do rozpaczy). Ironią samą w sobie jest fakt, że piosenka ta błyskawicznie stała się wręcz hymnem "disco-polo" i przez długie lata była wykonywana w różnych wersjach przez innych wykonawców.
Pan Kondrat oficjalnie zakończył swą karierę aktorską w 2007 roku, jednak trzy lata później zagrał jeszcze raz w filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947" (premiera nastąpiła w 2011 roku).
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w 1980 roku i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2002 roku.
O polityce w jednym z wywiadów powiedział - imitując ówczesnego prezydenta Wałęsę - że "nie popiera ani lewej, ani prawej nogi". Od 2001 roku jednak aktywnie wspiera partię "Platforma Obywatelska" (a więc od samego początku jej powstania).
Oficjalnie jest nadal żonaty z panią Iloną, jedyną małżonką od prawie 30 lat, jednak od wielu lat żyją w separacji. Mają dwóch synów: starszy, Mikołaj, także zagrał w kilku filmach, a młodszy - Wojciech - jest zdolnym skrzypkiem i muzykiem Filharmonii Warszawskiej.
Pomimo. że od kilku lat panu Kondratowi towarzyszy młodsza o prawie 40 lat Antonina Turnau (córka jego kolegi Grzegorza Turnau), to w 2013 roku w wywiadzie dla TVN pan Marek publicznie zaprzeczył "plotkom" o swym romansie z 23-latką.
888
Październik 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Marka dostępna jest TUTAJ
Marek Kondrat o Andrzeju Wajdzie, "Mydełku Fa" i Gustawie Holoubku
Historia żółtej ciżemki (1961) |
Wojna domowa (1966) |
Zaklęte rewiry (1975) |
C.K. dezerterzy (1985) |
Po własnym pogrzebie (1989) |
Psy (1992) |
Pułkownik Kwiatkowski (1995) |
Operacja "Samum" (1999) |
Dzień świra (2002) |
Solidarność, Solidarność... (2005) |
Mała matura 1947 (2010) |
ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz