UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Kondrat, Marek

Pan Marek Kondrat urodził się 18 października 1950 roku w Krakowie, ale wychowywał się na warszawskim Muranowie. Jest synem aktora Tadeusza Kondrata oraz bratankiem aktora Józefa Kondrata i pewnie dlatego, jeszcze jako 10-letnie dziecko, trafił do filmu i otrzymał główną rolę Wawrzka w filmie dla dzieci "Historia żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego. Rok później zagrał też Piotrka w dramacie psychologicznym Witolda Lesiewicza "Między brzegami".
Będąc już licealistą zagrał też w epizodycznej roli kolegi szkolnego w jednym z odcinków serialu telewizyjnego "Wojna domowa". Po ukończeniu liceum studiował na PWST w Warszawie, którą ukończył w 1972 roku. Po krótkim, rocznym angażu w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ponownie zagrał w psychologicznym filmie dla dzieci "Koniec wakacji", ale w następnym, 1975 roku, zagrał już swą pierwszą "dorosłą" rolę - pomocnika kelnera w eleganckiej restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik" w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego.
Dzięki tej roli stał się popularny i zwrócił na siebie uwagę innych reżyserów.

Rola gefreitra Janka Kani w kinowej ekranizacji powieści Kazimierza Sejdy "C.K. Dezerterzy" zrealizowanej także przez pana Janusza Majewskiego wyniosła pana Kondrata na szczyty popularności. Film cieszył się niebywałym powodzeniem i doczekał się kontynuacji kilkanaście lat później. Innym popularnym filmem z jego udziałem są "Psy", w którym pan Kondrat zagrał postać ubeckiego porucznika "Olo" Żwirskiego.
Pojawiał się także w telewizyjnym Kabareciku Olgi Lipińskiej jako znerwicowany "pan Mareczek". Prawdopodobnie tam pan Marek Koterski dostrzegł imitatorskie i komediowe talenty pana Kondrata i zaprosił go do zagrania roli Adasia Miauczyńskiego w swym pierwszym filmie "Dom wariatów". Później pan Kondrat jeszcze dwukrotnie zagrał wyśmienicie postać Miauczyńskiego w "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".
Popularność na małym ekranie przyniosła mu postać Olgierda Halskiego w policyjnym serialu telewizyjnym "Ekstradycja" z końca lat 1990-ch.
Udzielił też swego głosu znanym postaciom w filmach animowanych: Tytusowi w filmie "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" oraz Garfieldowi w "Garfield". Był także narratorem w polskiej wersji filmu dokumentalnego "Marszu pingwinów".

W 1992 roku nagrał z Marleną Drozdowską piosenkę "Mydełko Fa (Cycolina)", która miała być w założeniu satyrą na stan polskich reklam telewizyjnych epatujących wówczas seksem praktycznie w każdej formie i postaci, a zarazem miała być też pastiszem bardzo popularnej wtedy muzyki "disco-polo" (której coraz bardziej prymitywne rytmy i słowa, a zarazem wzrastająca popularność
doprowadzały wówczas profesjonalnych muzyków do rozpaczy). Ironią samą w sobie jest fakt, że piosenka ta błyskawicznie stała się wręcz hymnem "disco-polo" i przez długie lata była wykonywana w różnych wersjach przez innych wykonawców.

Pan Kondrat oficjalnie zakończył  swą karierę aktorską w 2007 roku, jednak trzy lata później zagrał jeszcze raz w filmie Janusza Majewskiego "Mała matura 1947" (premiera nastąpiła w 2011 roku).

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w 1980 roku i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2002 roku.
O polityce w jednym z wywiadów powiedział - imitując ówczesnego prezydenta Wałęsę - że "nie popiera ani lewej, ani prawej nogi". Od 2001 roku jednak aktywnie wspiera partię "Platforma Obywatelska" (a więc od samego początku jej powstania).

Oficjalnie jest nadal żonaty z panią Iloną, jedyną małżonką od prawie 30 lat, jednak od wielu lat żyją w separacji. Mają dwóch synów: starszy, Mikołaj, także zagrał w kilku filmach, a młodszy - Wojciech - jest zdolnym skrzypkiem i muzykiem Filharmonii Warszawskiej.
Pomimo. że od kilku lat panu Kondratowi towarzyszy młodsza o prawie 40 lat Antonina Turnau (córka jego kolegi Grzegorza Turnau), to w 2013 roku w wywiadzie dla TVN pan Marek publicznie zaprzeczył "plotkom" o swym romansie z 23-latką.


888
Październik 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.comIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Marka dostępna jest TUTAJ


Marek Kondrat o Andrzeju Wajdzie, "Mydełku Fa" i Gustawie Holoubku


Historia żółtej ciżemki (1961)
Wojna domowa (1966)
Zaklęte rewiry (1975)
C.K. dezerterzy (1985)
Po własnym pogrzebie (1989)
Psy (1992)
Pułkownik Kwiatkowski (1995)
Operacja "Samum" (1999)
Dzień świra (2002)
Solidarność, Solidarność... (2005)
Mała matura 1947 (2010)ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2