UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Nehrebecka-Byczewska, Anna Teresa

W Bytomiu urodziła się 16 grudnia 1947 roku pani Anna Teresa Wojciechowska, aktorka znana przede wszystkim pod swoim małżeńskim nazwiskiem jako Anna Nehrebecka.

Na scenie po raz pierwszy pojawiła się w wieku 19 lat jeszcze jako studentka warszawskiej PWST  w spektaklu "Mała komedia" Bardijewskiego w reżyserii Kazimierza Rudzkiego. W tym samym 1967 roku zadebiutowała także na ekranie w krótkometrażowym filmie "Duch z Canterville" reżyserowanym przez małżeństwo Petelskich.
Po ukończeniu PWST w 1969 roku została aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, w którym jej pierwszą rolą była postać córki gubernatora w w "Martwych duszach" Gogola. Od tego czasu współpracowała z Teatrem Polskim nieprzerwanie i jest tam nadal zaangażowana. Na jego deskach zagrała liczne role, zarówno z repertuaru klasycznego jak i współczesnego.
W telewizji zadebiutowała w 1970 roku w czteroczęściowym spektaklu telewizyjnym "W imieniu prawa". Później pojawiła się w wielu polskich serialach telewizyjnych, m.in. w "Drodze", "Ile jest życia", "Ziemi obiecanej", "Polskich drogach", "Nocach i dniach", "Rodzinie Połanieckich", "Złotopolskich", "Na dobre i złe", i innych.


Od początku lat 1970-ch tworzyła programy poetycko-recytatorskie w radiu i telewizji, a w 1978 roku zagrała także w teatrze Polskiego Radia w spektaklu-słuchowisku "Świętoszek" Moliera. W tym samym roku przewodniczący komunistycznego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji przyznał jej nagrodę za współudział artystyczny i wybitne wykonawstwo w programach politycznych Polskiego Radia. Po wprowadzeniu stanu wojennego jawnie opowiadała się za "Solidarnością" i występowała w kościołach i domach prywatnych, m.in. z poezją Stanisława Balińskiego, Zofii Bohdanowiczowej, Ryszarda Kiersnowskiego i Beaty Obertyńskiej. Miała koncerty poetyckie w Europie, Australii, Nowej Zelandii i w USA.

W 2010 roku była członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich po zamachu i śmierci prezydenta Kaczyńskiego. W tym samym czasie uzyskała mandat radnej miasta Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, a w ostatnich wyborach sprzed paru tygodni została ponownie wybrana i zachowała mandat.
Jest żoną Iwo Byczewskiego, byłego wiceministra spraw zagranicznych i obecnie ambasadora RP w Tunezji.

W latach 1975 - 2007 otrzymała następujące odznaczenia: (w kolejności nadania)
Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, honorową odznakę Polskiego Związku Niewidomych, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


888
Grudzień 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Wybrana Filmografia pani Anny dostępna jest TUTAJ


Zasieki (1973)
Doktor Judym (1975)
Noce i dnie (1975)
Polskie drogi (1976)
Romans Teresy Hennert (1978)
Pułkownik Bunkier (1996)ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2