UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Oskary 2016 – kompendium


W najbliższy weekend będziemy mieli kolejny zimowy wieczór niedzielny podczas którego nastąpi doroczna ceremonia rozdania nagród Oskara popularnie zwany w Ameryce „Wieczorem Oskarowym” ("Oscar Night"). Właściwie „popularny” nie jest najlepszym określeniem, jeśli nie towarzyszą mu słowa typu „ogromnie”, „niesamowicie”, lub przynajmniej „niezmiernie” - gdyż w samej tylko Ameryce transmisja rozdania Oskarów w 2015 roku przyciągnęła przed ekrany 72 miliony widzów oglądających ją na żywo.

Poniżej prezentujemy kompendium wszystkich nominowanych osób i tytułów wraz z odpowiednimi zwiastunami, wideoklipami, linkami do szczegółowych informacji, itd.
Przypominamy też, że jak co roku przed północą czasu polskiego w dniu Oskarowej niedzieli pojawi się u nas jednorazowa strona z transmisją ceremonii Oskarów na żywo.

Galę 88 Ceremonii rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ponownie poprowadzi amerykański aktor Chris Rock, a ceremonia odbędzie się 28 lutego 2016 roku w Dolby Theatre (dawniej Kodak Theatre) w Hollywood w Kalifornii, USA.
Na scenie pojawią się także następujący artyści oraz zapowiadający i prezentujący Oskary w poszczególnych kategoriiach: J.J. Abrams, Patricia Arquette, Abraham Attah, Cate Blanchett, Emily Blunt, Steve Carell, Henry Cavill, Priyanka Chopra, Louis C.K., Sacha Baron Cohen, Common, Russell Crowe, Benicio Del Toro, Chris Evans, Tina Fey, Morgan Freeman, Jennifer Garner, Whoopi Goldberg, Ryan Gosling, Louis Gossett, Jr., Kevin Hart, Lady Gaga, Dave Grohl, Quincy Jones, Byung-hun Lee, John Legend, Jared Leto, Rachel McAdams, Julianne Moore, Olivia Munn, Dev Patel, Eddie Redmayne, Daisy Ridley, Margot Robbie, Jason Segel, Andy Serkis, Sarah Silverman, J.K. Simmons, Sam Smith, Charlize Theron, Jacob Tremblay, Sofia Vergara, Kerry Washington, The Weeknd, Pharrell Williams i Reese Witherspoon. To kompletna, oficjalna lista, jednak od siebie możemy dodać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że na scenie pojawi się przynajmniej jeszcze jeden prezenter: skoro w oficjalnej liście brak aktora Ryana Reynoldsa, będzie nim komputerowo-generowany Deadpool, który najpewniej zapowie i rozda Oskary w kategorii filmów animowanych.KRÓTKI ADRES DO TEJ STRONY: tiny.cc/oskary2016

Kilka wyjaśnień od autorów:
Wszystkie tytuły i nazwiska są „klikalne” (©1995 DeS) i prowadzą do odpowiednich stron Wikipedii, jeśli takie istnieją w polskojęzycznej Wikipedii (w chwili pisania tego artykułu). Osoby i tytuły nie posiadające swych stron w polskojęzycznej Wikipedii otrzymały odpowiednie linki do swych angloojęzycznych stron IMDb (Internet Movie Database). Podobnie postąpiliśmy z wideo: jeśli zwiastun z polskimi napisami lub dubbingiem nie istnieje (lub nie udało nam się takiego znaleźć), w zamian użyliśmy zwiastun anglojęzyczny lub w oryginalnym języku.
Tytuły są w kolejności alfabetycznej zgodnej z pisownią angielską (dokładnie tak, jak podaje to Akademia Filmowa).
Kolejność fotografii i wideo odpowiada kolejności wymienionych nominacji.

Gwiazdkami oznaczyliśmy prawdopodobnych zwycięzców.
Uaktualnienie: Zwycięzcy w danej kategorii oznaczeni są w ten sposób.


Życzymy przyjemności w oglądaniu zwiastunów i filmów (kilka z nich udało nam się odnaleźć w całości) oraz przeglądaniu życiorysów i powiązań nominowanych osób.
DeS, 888, oraz redaktorzy ITP: Jarosław, C., R., C.S., i inni


Najlepszy film roku

Best Motion Picture of the YearNajlepszy aktor

Best Performance by an Actor in a Leading Role


Najlepsza aktorka

Best Performance by an Actress in a Leading Role


Najlepszy aktor drugoplanowy

Best Performance by an Actor in a Supporting Role


Najlepsza aktorka drugoplanowa

Best Performance by an Actress in a Supporting Role


Najlepszy reżyser

Best Achievement in Directing


Najlepszy scenariusz oryginalny

Best Writing, Screenplay Written Directly for the ScreenNajlepszy scenariusz adaptowany

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or PublishedNajlepszy długometrażowy film animowany

Best Animated Feature Film of the YearNajlepszy obcojęzyczny film roku

Best Foreign Language Film of the Year

Oczywiście w nazwie tej kategorii chodzi o film obcojęzyczny dla członków amerykańskiej Akademii AMPAS, a więc o najlepszy film roku w języku innym niż angielski.Najlepsze zdjęcia

Best Achievement in Cinematography

Ciekawostka: w dzisiejszych czasach może wydawać się to niewiarygodne, ale nadal całkiem sporo filmów jest filmowanych na tradycyjnych taśmach filmowych 35mm i 70mm, które są nadal produkowane przez Kodaka. Lista takich "analogowo" nakręconych filmów które zostały nominowane do Oskarów dostępna jest ☞ TUTAJ


Najlepszy montaż

Best Achievement in EditingNajlepsza scenografia

Best Achievement in Production DesignNajlepsze kostiumy

Best Achievement in Costume DesignNajlepsza charakteryzacja

Best Achievement in Makeup and HairstylingNajlepsza muzyka skomponowana dla filmu

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original ScoreNajlepsza piosenka napisana dla filmu

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original SongNajlepszy montaż dźwięku

Best Achievement in Sound MixingNajlepszy dźwięk

Best Achievement in Sound EditingNajlepsze efekty specjalne

Best Achievement in Visual EffectsNajlepszy pełnometrażowy film dokumentalny roku

Best Documentary, FeatureNajlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

Best Documentary, Short SubjectNajlepszy krótkometrażowy film animowany

Best Short Film, AnimatedNajlepszy film krótkometrażowy (aktorski)

Best Short Film, Live ActionOskary Honorowe

Academy Honorary Award

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences - AMPAS) przyznaje Honorowe Oskary wcześniej. Tym razem nagrody wręczono 14 listopada 2015 roku. Otrzymali je:
 • Nagroda Honorowa: Spike Lee (amerykański reżyser i scenarzysta)
 • Nagroda Honorowa: Gena Rowlands (amerykańska aktorka)
 • Nagroda im. Jean Hersholt za działalność charytatywną: Debbie Reynolds (amerykańska aktorka)Oskar za Wybitne zasługi w rozwoju nauki i techniki filmowej

Scientific and Technical Award of Merit

Jedyna nagroda w "technicznych" kategoriach, w której nagrodzeni otrzymują rzeczywistą statuetkę Oskara, jednak w tym roku nie została nikomu przyznana.
Jednak członkowie Akademii przyznali jednorazowo:

Nagroda SpecjalnaOskary za Osiągnięcia w nauce i inżynierii filmowej

Scientific and Engineering Award

Nagrody te w postaci pozłacanej plakietki przyznawane są wcześniej, podczas osobnej ceremonii, która odbyła się 13 lutego 2016, a jej fragmenty zostaną zaprezentowane podczas głównej ceremonii rozdania Oskarów.
W przeciwieństwie do wyżej wymienionych kategorii, nagrody za Osiągnięcia w naukach i inżynierii filmowej są przyznawane za wybitne zdobycze lub wynalazki, które kiedykolwiek przyczyniły się do rozwoju przemysłu filmowego, obojętnie w którym roku.
 • Brian McLean, Martin Meunier - za pomysł oraz pionierskie stworzenie systemu błyskawicznego konstruowania prototypów LAIKA, dzięki któremu trójwymiarowe efekty specjalne dokonały ogromnego skoku do przodu i możliwe stało się np. komputerowe tworzenie mimiki twarzy czy "naturalne" rozmazanie obrazu szybko poruszających się obiektów - wszystko w technice animacji poklatkowej.
 • Jack Greasley, Kiyoyuki Nakagaki, Duncan Hopkins, Carl Rand - za stworzenie systemu MARI, dzięki któremu używanie różnych technik efektów 3D stało się ogromnie prostsze i dużo mniej czasochłonne.


Oskary za Osiągnięcia w technice filmowej

Technical Achievement Awards

Nagrody te w postaci dyplomu-certyfikatu także przyznawane są wcześniej, podczas osobnej ceremonii, która odbyła się 13 lutego 2016.
Nagrody za Osiągnięcia w technice filmowej są przyznawane za wybitne zdobycze lub wynalazki, które kiedykolwiek przyczyniły się do rozwoju przemysłu filmowego, także obojętnie w którym roku.

Wszystkie powyżej zamieszczone informacje pochodzą z oficjalnych biuletynów AMPAS, witryny Oskarów oraz oficjalnych witryn nominowanych filmów, a Autorzy artykułu poświęcili wiele starań i czasu aby wyeliminować wszelkie niekonsekwencje i nieścisłości znalezione nawet w najdrobnieszych szczegółach (jak korekta obcojęzycznej pisowni).


© DeS, 888, ITP
22-28 Luty 2016
specjalnie dla: Ilustrowany Tygodnik Polski ☞ tiny.cc/itp2
Creative Commons License

Artykuł wolny do kopiowania na tej samej licencji: CC-BY-ND 4.0
(Creative Commons Licence v.4.0 By Attribution, No Derivatives -
polskie tłumaczenie tutaj)

KRÓTKI ADRES DO TEJ STRONY: tiny.cc/oskary2016

Ilustracje i wideo pochodzą z oficjalnych i/lub publicznie dostępnych źródeł i stanowią własność intelektualną ©℗ posiadaczy praw autorskich.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnie uaktualnienie: 2016-02-29-06:01

11 komentarzy:

 1. SUPER! Ogromne dzięki!
  Mała uwaga: większość miniatur plakatów które były poniżej kategorii teraz zniknęła. Z plakatami było lepiej, ale i tak jest super, jeszcze raz dziękuję. Marek z Jackowa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za informację. Miniaturki plakatów są nadal tak jak były, w ostatnim uaktualnieniu zmieniliśmy tylko 2 linki (z IMDB do polskiej wikipedii gdyż akurat tam się pojawiły) poza tym jest jak było, więc trudno nam cokolwiek poradzić.
   Serdecznie pozdrawiamy

   Usuń
 2. gdybyście tak zmniejszyli obrazki o połowę to strona ładowałaby się dużo szybciej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za sugestię, ale wszystkie ilustracje już są bardzo małe. Jeśli użyjemy jeszcze mniejszych to nie będzie można rozpoznać żadnych twarzy.
   Serdecznie pozdrawiamy

   Usuń
 3. Informacja o Duncan Hopkins. On pomagau nasza kompania na developing Oculus Rift software. Nie macie link dla jego person, tam jest Duncan's G+ profile: plus.google.com/+DuncanHopkins
  Pszepraszam za moje pisanie, nie uczy sie polski pisania ja tylko umie troszke muwic. Moja polska girlfriend prosi dodali link do nasz friend Duncan's profile :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I realized my Polish is probably unintelligible, so here's what I was trying to say:
   Regarding Duncan Hopkins' information. He helped us on developing Oculus Rift software. Your post is missing link to his person, his public G+ profile is there: plus.google.com/+DuncanHopkins
   I apologize, but I've never learned Polish writing, I only speak a little Polish, that's all (my Dad was Pole). It were my Polish girlfriend who forced me to write it in Polish and give you link to Duncan's profile since he's our good friend.

   Usuń
  2. Thank you for your information. I have just updated it.
   Your Polish is crude indeed, nevertheless I had no major trouble to understand it. Thanks again and Best Regards

   Usuń
 4. Strona ładuje się szybko. Nie zmniejszajcie obrazków, to raczej niech Anonimowy sprawi sobie szybszy internet!

  OdpowiedzUsuń
 5. Te wszystkie aktorki moim zdaniem wyglądają jakby były siostrami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie można zmaleźć wasze oskarowe kompendia z poprzednich lat?
  Jestem w trakcie pisania felietonu o nagrodzonych Oskarami „technicznymi” i bezskutecznie poszukuję tych informacji w sieci. Wasza strona jest chyba jedyną, która o nich obszerniej wspomina i w ogóle podaje, że takie kategorie przecież istnieją i są także co roku nagradzane!
  Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję, R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem wcześniej zapytać: czy możecie udostępnić większą fotografię oskarowej plakietki, której miniaturka jest zamieszczona w tym artykule? Najlepiej duży oryginał i nieodpłatnie, niewielka opłata jest także możliwa.
   Serdecznie pozdrawiam, R.

   Usuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2