UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

† Andrzej Żuławski nie żyje

Wczoraj zmarł pan Andrzej Żuławski.Ten znany reżyser był Kresowiakiem urodzonym 22 listopada 1940 we wtedy okupowanym już przez ZSRS staropolskim mieście Lwowie (obecnie pod okupacją ukraińską).
Po wojnie w wieku pięciu lat wyjechał wraz z rodziną do Francji, gdzie ukończył szkołę i studiował w IDHEC i na Sorbonie (wydział filozoficzny). Po powrocie do komunistycznej Polski był redaktorem magazynu „Film”, asystentem Andrzeja Wajdy przy kręceniu filmów: „Samson (1961), „Miłość dwudziestolatków (1962), „Popioły (1965).

Jako aktor zazwyczaj odtwarzał role drugoplanowe, ale grywał czasami też główne postacie (m.in. w „Tristesse et beauté”u boku Charlotte Rampling i Myriem Roussel). W 2002 zagrał w filmie „Les Liaisons dangereuses”, uwspółcześnionej adaptacji powieści Choderlos de Laclos „Niebezpieczne związki” jako Antoine Gercourt.

Jako samodzielny reżyser pan Żuławski zadebiutował w 1967 r. dwoma filmami telewizyjnymi: „Pieśnią triumfującej miłości” i „Pavoncellem”.
Cztery lata później zrealizował „Trzecią część nocy”, swój pierwszy film pełnometrażowy za który otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut, a rok później za „Diabła”.
Trzecim polskim filmem Żuławskiego miało być - realizowane w latach 1976-78 - „Na srebrnym globie”, jednak jego produkcja została brutalnie przerwana decyzją ówczesnych władz.
Po tych wydarzeniach Żuławski przeniósł się do Francji, gdzie zrealizował osiem swoich filmów, m.in. „Opętanie” (nagroda aktorska w Cannes dla Isabelle Adjani), „Kobietę publiczną”, „Narwaną miłość”, „Moje noce są piękniejsze niż twoje dni” i „Borysa Godunowa”.

Pod koniec lat 80. Żuławski zaczął powracać do Polski, co zaowocowało ukończeniem (montażem ocalałych fragmentów filmu) w roku 1987 „Na srebrnym globie” oraz realizacją w roku 1996 „Szamanki”. Później zajął się przede wszystkim literaturą, był autorem kilkunastu powieści i quasi-dzienników.

W ubiegłym roku, po aż 15 latach przerwy, zrealizował w Portugalii swój ostatni film „Kosmos”, który jest ekranizacją powieści Witolda Gombrowicza wydanej już po emigracji pisarza w Paryżu w 1965 roku. Pan Żuławski został nagrodzony na festiwalu w Locarno za reżyserię tego filmu.


© 888
18 lutego 2016
Źródło publikacji: „FilmyPolskie888”
www.tiny.cc/fp888 Filmy pana Żuławskiego dostępne w Repozytorium kinematografii polskiej
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia (polski)Zwiastun ostatniego filmu pana Żuławskiego:
"Cosmos" (2015)
(zwiastun z angielskimi napisami - niestety dotąd brak wersji polskiej)

fotografia © FilmPolski / filmpolski.pl
wideo © Frantz Duncombe / youtube.com
Notatka: Ogromnie przepraszamy Autora za prawie dwudniowe opóźnienie w publikacji artykułu spowodowanej przez filtr poczty, który z jakiegoś niezrozumiałego powodu potraktował nadesłany pocztą tekst jako spam i automatycznie usunał poprzedni email od Autora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2