Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Nowicki, Jan

Urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu niedaleko Włocławka (obecnie woj. Kujawsko-Pomorskie). Pomimo, że zadebiutował już w wieku 24 lat, znanym i popularnym aktorem filmowym i teatralnym stał się stosunkowo późno, będąc dobrze po trzydiestce. W swej karierze zagrał w blisko dwustu rolach.

Początkowo studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, ale z przyczyn rodzinnych przerwał studia. Jednak wkrótce dokończył je na nowej alma-mater, PWST w Krakowie. Jeszcze podczas studiów w 1961 roku nastąpił jego debiut telewizyjny w sztuce telewizyjnej „Ta trzecia”, a tuż po ukończeniu studiów, w październiku 1964 miał jego debiut sceniczny na deskach Teatru Starego w Krakowie, którego aktorem jest zresztą do dzisiaj. Na dużym ekranie zadebiutował w 1965 roku w filmie „Popioły” Andrzeja Wajdy, jednak w rzeczywistości pojawił się jeszcze w 1963 w filmie „Przygoda noworoczna” Stanisława Wohla jako niewymieniony w czołówce statysta.

Pierwszą znaczącą rolą ekranową pana Nowickiego - dostrzeżoną przez widzów i krytyków - była postać kapitana Nawrota / Marka Olszewskiego w filmie sensacyjnym Waldemara Podgórskiego z 1968 roku p.t. „Kryptonim KORN”, po której już rok później zagrał Ketlinga w „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana (w telewizyjnej wersji serialowej tego filmu postać Ketlinga grał Andrzej Łapicki). Od tego czasu otrzymywał już wiele ról głównoplanowych, których obszerna lista jest w linkach poniżej.
Od lat 1970. aż do śmierci nie unikał też ról w serialach telewizyjnych. Pierwszym był niezapomniany do dzisiaj serial „Doktor Ewa” (1970), w którym wcielił się w postać inżyniera Boreckiego, zaś w późniejszych latach pojawił się w serialu „Magda M.” (2007) jako Tomasz Korzecki.

Pan Nowicki był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej, oraz wiele innych.

Początkowo był związany uczuciowo ze znaną w latach 1960. polską lekkoatletką Barbarą Sobottą, z którą miał syna. Od końca lat 1960. aż do 2008 roku był w związku z Mártą Mészáros, węgierską reżyserką i scenarzystką, a ze związku z Ireną Paszyn miał córkę. Ożenił się jednak dopiero w 2009 roku, z młodszą o 14 lat byłą tancerką Małgorzatą Potocką, z którą wcześniej przyjaźnił się przez prawie pół wieku. Małżeństwo to zakończyło się jednak rozwodem w 2015 roku, po czym w tajemnicy przed opinią publiczną poślubił Annę Kondratowicz, z którą związany był aż do śmierci. Przez rok o ich małżeństwie wiedzieli tylko najbliżsi i przyjaciele. Jak sam powiedział w wywiadzie dla magazynu „Pani”:
„Pojawiło się na moim horyzoncie miasto Namysłów. Tam spotkaliśmy świetnego gościa Julka Kruszyńskiego – burmistrza, którego poprosiłem: »Zrób nam tutaj ślub, o którym się nikt nie dowie«. I on wszystko zorganizował. Przyjechali poeta Muniek Staszczyk i Jacek Bławut, wspaniały reżyser. Moi przyjaciele, których kocham i podziwiam. To było rok temu. I zostałem mężem i przeniosłem się do Kielc”.
Pomimo tak nietuzinkowej historii małżeńskiej, pan Nowicki przez całe życie był praktykującym katolikiem.
Odszedł nagle 7 grudnia 2022 roku w swoim domu w Krzewencie, wskutek zawału serca. Miał 83 lata.
Zgodnie z wolą artysty, pośmiertnie został ubrany w mundur strażacki, a następnie spalony. Jego prochy pochowano w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kowalu.


© 888
Listopad 2014 (uaktualniono: 2022-12-27)
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Wybrana Filmografia pana Nowickiego dostępna jest TUTAJ


Bariera (1966)
Hasło KORN (1968)
Skorpion, Panna i Łucznik (1971)
Opowieść w czerwieni (1974)
Spirala (1978)
Krab i Joanna (1980)
Wielki Szu (1982)
Zygfryd (1986)
Dzieci i ryby (1996)
Córy szczęścia (1999)

prywatnie, 2007




ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.


UAKTUALNIENIE: 2022-12-27-14:30 CET - A.P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2