UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Nowicki, Jan

W 1939 roku w Kowalu niedaleko Włocławka (obecnie woj. Kujawsko-Pomorskie) urodził się pan Jan Nowicki, znany aktor filmowy i teatralny, który wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich.

Początkowo studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, jednak z przyczyn rodzinnych przerwał studia. Jednak wkrótce dokończył je, ale już na PWST w Krakowie. Jeszcze podczas studiów w 1961 roku nastąpił jego debiut telewizyjny w sztuce telewizyjnej "Ta trzecia", a tuż po ukończeniu studiów, w październiku 1964 miał jego debiut sceniczny na deskach Teatru Starego w Krakowie, którego aktorem jest zresztą do dzisiaj. Na dużym ekranie zadebiutował w 1965 roku w filmie "Popioły" Andrzeja Wajdy, jednak w rzeczywistości pojawił się jeszcze w 1963 w filmie "Przygoda noworoczna" Stanisława Wohla jako niewymieniony w czołówce statysta.

Pierwszą znaczącą rolą ekranową pana Nowickiego - dostrzeżoną przez widzów i krytyków - była postać kapitana Nawrota / Marka Olszewskiego w filmie sensacyjnym Waldemara Podgórskiego z 1968 roku p.t. "Kryptonim KORN", a rok później zagrał Ketlinga w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana (w telewizyjnej wersji serialowej tego filmu postać Ketlinga grał Andrzej Łapicki). Od tego czasu otrzymywał już wiele ról głównoplanowych, których obszerna lista jest w linkach poniżej.
Od lat 1970. aż do dzisiaj nie unikał też ról w serialach telewizyjnych. Pierwszym był niezapomniany do dzisiaj serial "Doktor Ewa" (1970), w którym wcielił się w postać inżyniera Boreckiego, zaś w ostatnich latach pojawił się w serialu "Magda M." (2007) jako Tomasz Korzecki.

Pan Nowicki był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej, oraz wiele innych.

Początkowo był związany uczuciowo ze znaną w latach 1960. polską lekkoatletką Barbarą Sobottą, z którą miał syna. Od końca lat 1960. aż do 2008 roku był w związku z Mártą Mészáros, węgierską reżyserką i scenarzystką. Ożenił się jednak dopiero w 2009 roku, z młodszą o 14 lat byłą tancerką Małgorzatą Potocką, z którą wcześniej przyjaźnił się przez prawie pół wieku i która do dzisiaj pozostaje jego jedyną żoną.


© 888
Listopad 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Wybrana Filmografia pana Nowickiego dostępna jest TUTAJ


Bariera (1966)
Hasło KORN (1968)
Skorpion, Panna i Łucznik (1971)
Opowieść w czerwieni (1974)
Spirala (1978)
Krab i Joanna (1980)
Wielki Szu (1982)
Zygfryd (1986)
Dzieci i ryby (1996)
Córy szczęścia (1999)

prywatnie, 2007
ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2