UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Cieślak, Bronisław

Twarz najbardziej znanego milicjanta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to bez wątpienia oblicze aktora Bronisława Cieślaka, który grał porucznika Milicji Obywatelskiej Stanisława Borewicza w serialu "07, zgłoś się". Zanim jednak stał się "polskim Bondem", najpierw chciał być... etnografem.

Urodził się 8 października 1943 roku w Krakowie i tam też spędził całą młodość. Po ukończeniu szkoły średniej krótko pracował, aż po kilku latach zdecydował się na kontynuowanie nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale etnografii. W 1968 roku porzucił jednak uniwersytet i został dziennikarzem Polskiego Radia w Krakowie, a następnie reporterem krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Tu mała dygresja: niektóre źródła poddają w wątpliwość jego krótkotrwałe zaangażowanie w TVP Kraków lub określają je jako "fasadowe", sugerując tym samym, że był to jeden z wielu "fikcyjnych etatów" istniejących w czasach komunistycznych. Bez zagłębiania się w szczegóły trzeba stwierdzić, że w sieci był kiedyś udostępniony - prawdopodobnie jedyny zachowany do dzisiaj - fragment reportażu regionalnej telewizji krakowskiej z udziałem pana Cieślaka, więc prawdopodobnie był on jednak reporterem.

Praca w radiu zaowocowała znajomością z Romanem Załuskim, z którym poznali się na planie filmowym podczas produkcji serialu telewizyjnego "Przygody pana Michała", gdzie Załuski był drugim reżyserem, a dziennikarz radiowy Cieślak prawdopodobnie robił reportaż z tego planu. Kilka lat później pan Załuski zaproponował Bronisławowi Cieślakowi główną rolę inżyniera Zawady w planowanym przez niego mini-serialu telewizyjnym "Znaki szczególne". Produkcja sześciu odcinków tego serialu została ukończona w 1976 roku. Pomimo, że był to debiut aktorski pana Cieślaka, nie jest on jednak uznawany za jego oficjalny debiut, gdyż zrealizowany później przez Krzysztofa Szmagiera (ale także w tym samym 1976 roku) pierwszy odcinek serialu "07, zgłoś się" został emitowany przez telewizję jeszcze w listopadzie 1976, podczas gdy premiera telewizyjna "Znaków szczególnych" nastąpiła dopiero w lutym 1977.
Od samego początku serial "07, zgłoś się" cieszył się ogromną popularnością, a z odtwórcy głównej roli porucznika Borewicza uczynił gwiazdę i jego nazwisko bardzo szybko stało sie znane prawie każdemu Polakowi. Pomimo kilku prób zagrania innych ról i stanowczego odżegnywania się od Borewicza i samego serialu (o którym kilka lat temu powiedział: "To jest tak omszałe! Borewicz to już historia"), oczywiste jest dzisiaj, że pan Cieślak zostanie już na zawsze zapamiętany przede wszystkim z tej właśnie roli. Nawet mało uważni widzowie dostrzegają też, iż praktycznie za każdym razem pan Cieślak powtarza rolę Borewicza we wszystkich innych swoich filmach i serialach, jedynie nieznacznie modyfikując grane postacie. Także w już nie najnowszym (emisja rozpoczęła się jeszcze w 2008 roku) ostatnim jego serialu "Malanowski i partnerzy", według mnie nadal kontynuuje on losy Borewicza: zakładając, że porucznik/komisarz Borewicz byłby rzeczywistą postacią, bardzo prawdopodobne jest, że po zwyczajowej wczesnej emeryturze milicyjnej/policyjnej zostałby w III RP prywatnym detektywem i otworzył biuro detektywistyczne - dokładnie tak, jak to uczynił serialowy Malanowski...

Bronisław Cieślak jest z przekonania socjalistą, a w latach siedemdziesiątych sam określił siebie jako "narodowego komunistę" (cokolwiek by to znaczyło - gdyż "narodowy" i "komunizm" przecież wykluczają się nawzajem). Od 1971 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej aż do samego jej końca, a w 1997 uzyskał nawet mandat poselski z listy SLD (Sojuszu Lewicy Demokratycznej - przefarbowanej PZPR z pierwszych lat III RP).

Jest żonaty i ma trójkę dzieci: córki Katarzynę i Zofię, oraz syna Jana.


888
Paźzdziernik 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.comIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Bronisława jest dostępna TUTAJ


Znaki szczególne (1976)
Wściekły (1979)
07, zgłoś się - Wagon pocztowy (1981)
07, zgłoś się - Morderca działa nocą (1984)
Mrok (2006)
Malanowski i partnerzy (2008)
Malanowski i partnerzy (2013)ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2