UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Ostatnia droga Janusza Brochwicza-Lewińskiego, ps. „Gryf”

Żołnierz batalionu "Parasol" Generał Janusz Brochwicz Lewinski ps. Gryf zmarł nad ranem 5 stycznia w swoim mieszkaniu w Warszawie. Miał 96 lat. Dziś odbył się pogrzeb legendarnego bohatera. Jego ciało spoczęło na Powązkach Wojskowych. „"Są ludzie, którym zaszczyt przynoszą ordery i ludzie, którzy przynoszą zaszczyt orderom" – pisali internauci.

Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf” (ur. 17 września 1920 w Wołkowysku) – generał brygady Wojska Polskiego, żołnierz Batalionu AK „Parasol” dowodził do 5 sierpnia legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli w powstaniu warszawskim.
Dzięki jego niesłychanej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, załoga pałacu czterokrotnie odpierała silne natarcia niemieckie wspierane jednostkami pancernymi. Podczas piątego ataku, kpt. Adam Borys (pseud. „Pług”) wydał mu rozkaz odwrotu. Znany jest również z akcji na aptekę Wendego, z której udało mu się wydobyć niedostępne dla Polaków lekarstwa i środki znieczulające, pomimo potężnych sił niemieckich stacjonujących w pobliżu apteki.

24 kwietnia 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński awansował Janusza Brochwicz-Lewińskiego do stopnia generała brygady. W latach 2009–2014 generał był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, aż do chwili, gdy prezydent Bronisław Komorowski podziękował mu za współpracę, choć dotychczasową praktyką było przedłużanie kolejnych kadencji w kapitule, a członkostwo miało charakter dożywotni...
W 2014 r. zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce.
Postanowieniem z 12 stycznia 2017 roku został mianowany pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała dywizji.

Marcin Czapliński zorganizował na Twitterze akcję upamiętniającą zmarłego 5 stycznia Bohatera, gdzie każdy mógł nagrać film ze słowami wdzięczności dla generała.
Akcja została podzielona na dwie części – warszawską – przy ul. Wolskiej 40, gdzie gen. Brochwicz-Lewiński dowodził podczas Powstania Warszawskiego obroną Pałacyku Michla. Tam Czapliński sam nagrywał osoby pragnące podziękować generałowi. Przyszło kilkadziesiąt mieszkańców miasta z wieloma ciepłymi słowami pożegnania i podziękowaniami.
Ponieważ wiele osób z całego kraju i zagranicy chciało się do tej akcji przyłączyć, Marcin Czapliński zachęcił na twitterze wszystkich Polaków, by nagrywali krótkie filmy video. Wszystkie materiały mają być potem zebrane w jedną całość i udostępnione na YouTube.
Generał po powrocie do Polski w 2002 r. był całkiem aktywny w internecie, mediach, publikacjach naukowych. Zawsze chętnie witał gości w swoim domu. Natomiast takim momentem, kiedy stał się mnie osobiście jakoś szczególnie bliski i ważny w moim życiu była premiera filmu "Zapora" o mjr. Hieronimie Dekutowskim wydanego przez IPN wiosną ubiegłego roku. Znalazła się w nim wspaniała wypowiedź pana generała dotycząca historii Polski, miłości do naszej ojczyzny. I kiedy w zeszłym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość o jego śmierci postanowiłem zorganizować jakąś akcję, by upamiętnić jego postać. Zależało mi, by włączyć w tę akcję jak najszersze grono, a ponieważ jestem aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych postanowiłem to zrobić za pośrednictwem Twittera. Akcja szybko spotkała się z szerokim odzewem
– opowiadał PAP organizator akcji.
Pogrzeb gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf był żołnierzem batalionu Parasol, dowódcą grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli.odbył się dzisiaj (tj. 25 stycznia) w Warszawie.


Ilustrowany Tygodnik Polski
25 stycznia 2017
za PAP, „niezalezna.pl”, Twitter, Wikipedia i inne źródła
www.tiny.cc/itp2Ilustracja © Mariusz Kubik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2