UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Grechuta, Marek Michał

Wokalista, autor tekstów, kompozytor i poeta, urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Znany przede wszystkim ze swej pasji muzycznej, Grechuta nteresował się także rzeźbą i filozofią.

        Marek Grechuta jawi się jako jeden z najbardziej oryginalnych artystów polskiej muzyki popularnej. Interpretował zarówno własne teksty, jak i wiersze polskich poetów od przełomu poprzednich wieków do współczesności, współpracował z wieloma wybitnymi instrumentalistami. Łączył elementy rocka progresywnego i nowoczesnego jazzu z elementami muzyki etnicznej czy klasycznej. Wpisał się do największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, pozostając jednak zawsze poza jej głównym nurtem.

        Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku lat siedmiu i kontynuował ją aż do ukończenia zamojskiego liceum. Po rozpoczęciu studiów architektonicznych na stałe osiadł w Krakowie.
W grudniu 1966 roku wraz z pianistą i kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa, dla której pisał swe poetyckie teksty w aranżacjach wykorzystujących instrumentarium właściwe muzyce klasycznej. Pierwsze kompozycje przyniosły mu dwie główne nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej jesienią 1967 roku, zaś pierwszy album Marek Grechuta i Anawa ukazał się w połowie roku 1970.

        Mniej więcej w tym czasie po raz pierwszy objawiła się choroba, na którą cierpiał do końca życia. Choroba była prawdopodobnie dziedziczna, jednak podobno uaktywnił ją zawód miłosny artysty.
Marek Grechuta, zanim poznał żonę Danutę, spotykał się z piękną blondynkę o imieniu Halina. Para ta spotykałą się już od czasów liceum. Halina poczatkowo spotykała się z kuzynem muzyka i w ten sposób Grechuta ją poznał i początkowo zdobył jej serce. Jednak gdy Grechuta został studentem Politechniki Krakowskiej, a jego ukochana wybrała studia na Akademii Medycznej w Lublinie, spotykali się coraz rzadziej i związek przestał istnieć. Grechuta aby jego partnerka przeprowadziła się do Krakowa, nic jednak z tego nie wyszło. W 1967 roku Halina poznała Krzysztofa, dla którego rzuciła Grechutę i wkrótce poślubiła nową miłość.
        Grechuta nie mógł pogodzić się z porzuceniem, a rozstanie uaktywniło chorobę psychiczną. Muzyk ze szpitala pisał nawet listy do swojej byłej dziewczyny, która była już żoną kogo innego...
        Szczęśliwie wkrótce on sam poznał swą przyszłą żonę Danutę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych. W 1970 poślubił pobrali się i mieli syna Łukasza. Muzyk jednak do końca życia musiał zmagać się z chorobą psychiczną. Silne leki i ataki choroby mogły sprawiać takie wrażenie. Przerywał występ, schodził ze sceny w połowie piosenki. Wszyscy mu współczuli, niestety nikt nie potrafił pomóc...

        Wiosną 1971, w rozszerzonym składzie, nagrał płytę Korowód, śmiało łącząc muzykę kameralną z ludową, rock progresywny z elementami jazzu. Album ten uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki popularnej dwudziestego wieku, a z upływem lat także za jedną z najbardziej oryginalnych europejskich płyt początku lat siedemdziesiątych.
Jeszcze w tym samym roku Grechuta opuścił Anawę. Zespół zawiesił działalność, jednocześnie dając początek dwóm wpływowym formacjom - założonej przez Jacka Ostaszewskiego grupie Osjan oraz zainicjowanemu przez Marka Jackowskiego Maanamowi.

        W 1972 roku Grechuta z gitarzystą Pawłem Ścierańskim powołał do życia nową formację Wiem. Próbując znaleźć oryginalny sposób na ubranie w dźwięki wierszy współczesnych poetów (Moczulski, Śliwiak, Krynicki), nagrał albumy Droga za widnokres (1972) i Magia obłoków (1974).

        W roku 1977 Grechuta ponownie nawiązał współpracę z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, przygotowując materiał oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza. Musical Szalona lokomotywa był wielokrotnie grany w najważniejszych polskich teatrach, zarejestrowany został także jako spektakl TVP. W tym samym roku Grechuta otrzymał Grand Prix festiwalu piosenki polskiej w Opolu za utwór Hop szklankę piwa.

        W 1979 roku nagrał płytę opartą na wierszach Tadeusza Nowaka. Kolejny album Śpiewające obrazy z roku 1981 poza oryginalnymi utworami zawierał także fragmenty muzyki skomponowanej do inscenizacji szekspirowskiego Otella.
Związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, Grechuta intensywnie koncertował w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii.

        W latach osiemdziesiątych Grechuta nagrywał rzadko. Wydał dwa tomiki poezji i zajmował się malarstwem. Do studia powrócił w 1989 roku, kiedy to ukazał się jego Krajobraz pełen nadziei z całkowicie nowymi kompozycjami. Kolejne albumy, choć życzliwie przyjęte przez krytykę, nie zdołały jednak zaistnieć na komercyjnym rynku.

        Grechuta konsekwentnie pozostawał poza głównym nurtem muzyki popularnej, aczkolwiek w 2003 roku nagrał utwór Kraków wspólnie z młodszym o pokolenie zespołem Myslovitz.
Koncertował coraz rzadziej, jednak - mimo ciężkiej choroby psychicznej (cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową objawiającą się skrajnymi wahaniami nastroju, często braną za nadużywanie alkoholu) - występował na scenie niemal do końca. Mało kto zdawał sobie sprawę z jakimi trudnościami Marek Grechuta i jego żona Danuta borykają się w życiu codziennym. To właśnie ona była przy nim niemal bez przerwy i to właśnie dzięki jej staraniom artysta mógł przeciwstawić się postępującej chorobie. Zapytana jak to możliwe, że mimo przeciwności losu ich związek przetrwał tyle prób? odpowiedziała:
Marek był silny artystycznie, a ja życiowo. Dlatego nasze małżeństwo tak dobrze funkcjonowało - wspominała żona muzyka po latach. Silny fundament oparty na miłości pozwolił wspólnie stawić czoła życiowym problemom.

        Danuta Grechuta była dla męża wielkim oparciem. Artysta liczył się z jej zdaniem w kwestiach dotyczących zarówno twórczości, jak i codziennych spraw. - Złożyłam swoje ciało na ołtarzu sztuki. Całe życie złożyłam. To oznaczało prowadzenie przedsiębiorstwa. Marek miał do mnie zaufanie. A to wyzwalało we mnie takie siły, że potrafiłam rozwiązać każdy problem. Gdyby nie miał oparcia w kimś bliskim, byłby bardzo samotny, nieszczęśliwy - wyznała wdowa po artyście. Zdawała się dostrzegać fakt, że scena była jedynym skutecznym lekarstwem na chorobę męża. Dlatego też godziła się na kolejne koncerty i sama je organizowała.

Po walce z ciężką chorobą Marek Grechuta zmarł w Krakowie 9 października 2006.

© Maciej Sienkiewicz, 888, i inni
Październik 2011
Źródło publikacji: „FilmyPolskie888”
tiny.cc/fp888
Dyskografia:
 • Marek Grechuta i Anawa, Polskie Nagrania Muza 1970,
 • Korowód, Polskie Nagrania Muza 1971,
 • Droga za widnokres, Muza 1972,
 • Magia obłoków, Pronit 1974,
 • Szalona lokomotywa, Pronit 1977,
 • Pieśni Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka, Pronit 1979,
 • Śpiewające obrazy, Pronit 1981,
 • W malinowym chruśniaku (wspólnie z Krystyną Jandą), Polskie Nagrania Muza 1984,
 • Wiosna, ach to ty, Polskie Nagrania Muza 1987,
 • Krajobraz pełen nadziei, Polskie Nagrania Muza 1989,
 • Ocalić od zapomnienia, Muza 1990,
 • Piosenki dla dzieci i rodziców, EMI 1991,
 • Jeszcze pożyjemy, Muza 1993,
 • Dziesięć ważnych słów, EMI 1994,
 • Niezwykłe miejsca, EMI 2003,
 • Godzina miłowania, EMI 2005.


„Będziesz moją panią”„Świecie nasz”„Dni, których nie znamy” (2000)


„Ocalić od zapomnienia” (ostatni występ Marka Grechuty uwieczniony na scenie Teatru Stu z okazji roku Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, 2003)

Marek Grechuta w 2002 r.

źródła:
autor nieznany - „Zmarł Marek Grechuta”, 9 października 2006, Onet.pl / http://wiadomosci.onet.pl/prasa/nie-zyje-marek-grechuta/
Maciej Sienkiewicz - „Marek Grechuta”, czerwiec 2010, Culture.pl / http://culture.pl/pl/tworca/marek-grechuta
autor nieznany - „Marek Grechuta”, wrzesień 2015, Wikipedia / http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Grechuta

Uaktualniono po raz ostatni: 29 września 2014ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2