UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Olbrychski, Daniel

Urodził sie 27 lutego 1945 roku w Łowiczu jako syn Franciszka Olbrychskiego i Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej, mniej znanej pisarki dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych.
Dla kina "odkrył" go Janusz Nasfeter, który zaangażował początkującego studenta PWST, 18-letniego wtedy Olbrychskiego w swym filmie "Ranny w lesie" (1963). Wówczas też zwrócił na niego uwagę Andrzej Wajda i dał mu jedną z pierwszoplanowych ról w swym następnym filmie, "Popioły" (1965), która to znacznie przyczyniła się do popularności aktora.
Od tego czasu Olbrychski zagrał w wielu filmach Wajdy oraz regularnie pojawiał się w filmach innych znanych polskich reżyserów, jak Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Julian Dziedzina, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Krzysztof Kieślowski i inni, a od 1970 grał także w wielu filmach zagranicznych reżyserowanych m.in. przez Volkera Schlöndorffa, Claude'a Leloucha czy Nikitę Michałkowa.
Daniel Olbrychski z pewnością jest jednym z najpopularniejszych w Polsce oraz jednym z najbardziej znanych w Europie aktorów polskich.


1963
Był trzykrotnie żonaty i dwukrotnie w układach partnerskich, z których ma troje dzieci.
Z pierwszego małżeństwa z aktorką Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską ma syna Rafała, urodzonego w 1971 roku. W połowie lat 1970-ch romansował ze znaną polską piosenkarką, Marylą Rodowicz, po czym ożenił się po raz drugi z dziennikarką Zuzanną Łapicką (córką aktora Andrzeja Łapickiego), z którą ma córkę Weronikę, urodzoną w 1982 roku. Po rozpadzie i tego małżeństwa miał romans z niemiecką aktorką Barbarą Sukową. W związku tym urodził się w 1991 roku jego ostatni syn, Victor.
W 2003 roku Olbrychski poślubił swą menedżer, Krystynę Demską-Olbrychską, z którą jest nadal żonaty.
Oprócz pierwszego syna pozostałe dzieci mieszkają w Nowym Jorku i są obywatelami USA.

Odznaczony został m.in. (w kolejności otrzymania): Złotym Krzyżem Zasługi PRL (1974), tytułem Kawalera Legii Honorowej (1986) oraz Komandorem Orderu Sztuki i Literatury (1991) we Francji, Krzyżem Komandorkim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Niemiec (2003), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006) i Medalem Puszkina (2007) w Rosji.

W wyborach prezydenckich 2010 roku usilnie namawiał rodaków do głosowania na Bronisława Komorowskiego.


888
Luty 2015
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia dostępna jest TUTAJ
Lista odznaczeń i nagród dostępna jest TUTAJ


Popioły (1965)
Jowita (1967)
Pan Wołodyjowski (1969)
Krajobraz po bitwie (1970)
Pilatus und andere (1971)
(Piłat i inni)
Ziemia obiecana (1974)
Die Blechtrommel (1979)
(Blaszany bębenek)
Panny z Wilka (1979)
Ogniem i mieczem (1999)
Salt (2010)
[ fot. ©2010 Columbia Pictures ]
1920 Bitwa warszawska (2011)
The Day of the Siege. September Eleven 1683 (2012)
(Bitwa pod Wiedniem)
z żonąARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

4 komentarze:

 1. Niewiele jak na artykuł o "najbardziej znanym aktorze polskim"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej o wiele za dużo. Wystarczyłoby samo ostatnie zdanie.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. (komentarz powyżej został usunięty z powodu niewykropkowanych wulgaryzmów)

   Daniel Olbrychski jest znanym i niezłym aktorem polskim, który swą grą rozpowszechniał polską kulturę. Chociaż jego poglądy polityczne są skrajnie odmienne od naszych, aktor nie jest komunistą i - z tego, co nam wiadomo - nigdy nie zgrzeszył współpracą z SB (jak taki np. Marek Piwowski). Dlatego jak najbardziej zasłużył na swój wpis na naszym blogu.

   Paweł (ITP)

   Usuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2