UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Giersz, Witold

W Poraju niedaleko Myszkowa urodził się 26 lutego 1927 roku pan Witold Giersz, scenarzysta i reżyser filmów animowanych i - przede wszystkim - jeden z najważniejszych twórców filmów animowanych w polskiej kinematografii.

Gdy w 1949 roku legendarny dzisiaj Zdzisław Lachur wraz z grupą jemu podobnych zapaleńców i amatorów zakładał bielskią Wytwórnię Filmów Rysunkowych (po przenosinach z Katowic), wkrótce przemianowaną na słynne do dzisiaj Studio Filmów Rysunkowych, bardzo szybko brak artystów plastyków dał mu się we znaki bardziej, niż powszechny wówczas brak wszelkich środków do produkcji filmowej. Filmowcy zdecydowali się wtedy przyjąć wszelkich chętnych do współpracy malarzy, grafików i plastyków - w celu przeszkolenia ich na animatorów filmowych.
W ten sposób 22-letni Witold Giersz, zaciekawiony anonsem prasowym, w 1950 roku trafił do bielskiej wytwórni, zaczął współpracę jako animator, a po czterech latach został asystentem reżysera, głównym animatorem i...
już w niej pozostał na następne 65 lat, aż do teraz..

W 1956 roku Witold Giersz, już jako doskonały animator, otworzył warszawską filię Studia Filmów Rysunkowych, gdzie też zrealizował swój debiut reżyserski i pierwszy w całości "własny" film animowany "Tajemnica starego zamku".
Od czasu przekształcenia Studia Filmów Rysunkowych w Studio Miniatur Filmowych stworzył tam kilkadziesiąt filmów animowanych, m.in. "Mały western", "Czerwone i czarne", "Koń", czy "Pożar". Reżyserował też różne odcinki seriali telewizyjnych - m.in. "Jacek śpioszek", "Na tropie", "Proszę słonia" i "Czarny błysk". Wraz z Ludwikiem Perskim współstworzył także animowany film lalkowy "Oczekiwanie".
Zaczynał klasycznie, w duchu Disneya, a nawet i później co jakiś czas w samodzielnych filmach i serialach, wracał do zwyczajnej kreski. Jednak już czwarty jego film "Neonowa fraszka" zapowiadał zmiany w myśleniu autorskim na temat filmu animowanego. Sam Giersz powiedział o "Neonowej fraszce", że jest to jego pierwszy film, w którym "rozwój akcji dyktowała sama umowność filmu rysunkowego, samo tworzywo" ("Film" nr.21/1964), oraz "Trudno dziś określić, w jakim momencie zacząłem myśleć o kolorze, jako bohaterze filmu. Powoli jednak narastała we mnie niechęć do tradycyjnego filmu rysunkowego, którego wszystkie możliwości zostały wyeksploatowane, a równocześnie coraz bardziej kusiła mnie perspektywa zrobienia filmu, w którym dominantą byłaby barwa" ("Ekran" nr.43/1964).
Pomimo wspaniałego już dorobku i wielu osiągnięć, w 1974 roku podjął jednak zaoczne studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, które ukończył dyplomem w 1977 roku.

W 1981 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży oraz wórczość scenograficzną w filmie animowanym i teatrze lalek. 10 lat później otrzymał kolejną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu animowanego, a w 2004 został uhonorowany "Platynową Kreską" na 10-tym Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich przyznało panu Gierszowi "Nagrodę za wybitne osiągnięcia artystyczne" w 2007 roku, zaś w 2008 otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Koziołki" za "dorobek twórczy w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci" na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu. Nie było też żadnym zaskoczeniem, gdy otrzymał Nagrodę "Piotrusia" za "wybitne i innowacyjne osiągnięcia w dziedzinie filmu animowanego, szczególnie lalkowego" na "rodzimym" I Se-Ma-For Film Festival w Łodzi w 2010 roku.
W 2012 roku otrzymał też "Nagrodę za całokształt twórczości" mieszczącej się w Iranie organizacji CIFEJ (Centre International du Film pour l'Enfance et la Jeunesse - Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży).

Filmy pana Giersza zdobyły szereg nagród i wyróżnień na światowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie, Oberhausen, Melbourne, Edynburgu, Santa Barbara, czy Cannes, a sam artysta uważany jest dzisiaj za jednego z najwybitniejszych polskich twórców animacji.


888
Luty 2015
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia dostępna jest TUTAJ


Wywiad z panem Gierszem, 16 maja 2013 w Warszawie:


Spotkanie z panem Gierszem, 9 czerwca 2013 w Łodzi:


2013ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2