Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Antczak, Jerzy

W samo Święto Bożego Narodzenia urodziny obchodzi pan Jerzy Antczak, polski reżyser teatralny i filmowy urodzony w 1929 roku we Włodzimierzu, tysiącletnim królewskim mieście Korony Polskiej i stolicy województwa (później powiatu) na przedwojennym Wołyniu. W wieku 10 lat przymusowo stał się obywatelem ZSRS, gdy po napaści Związku Sowieckiego na Polskę miasto znalazło się w 1939 pod okupacją sowiecką (i jak ogromna większość polskich Kresów nadal znajduje się pod okupacją – obecnie ukraińską).

Dyplom Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Leona Schillera w Łodzi uzyskał w 1953 roku. Od 1957 był dyrektorem teatru „7,15” w Łodzi, w 1959 został naczelnym reżyserem Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego, a od 1963 był naczelnym reżyserem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. W tym samym roku został naczelnym reżyserem Teatru Telewizji, którym pozostawał aż do 1975 roku. Osobiście wyreżyserował m.in. „Kordiana” J. Słowackiego, „Trzy siostry” Czechowa, „Szklaną menażerię” T. Williamsa i inne ważne spektakle Teatru Faktu (np. „Epilog Norymberski”). W sumie w latach 1963-1975 zrealizował aż ponad 130 przedstawień Teatru Telewizji.

W roku 1976 jego film „Noce i dnie” był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny (nieanglojęzyczny).

W 1979 roku nie wrócił do komunistycznej Polski z wyjazdu do USA i już pozostał tam na stałe. Przez wiele lat był tam wykładowcą z tytułem profesora na prestiżowej amerykańskiej uczelni UCLA (University of California in Los Angeles / Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles) na Wydziale Filmu i Telewizji. Jednak po zmianie systemu w Polsce w latach 1990-ch zrealizował już w III Rzeczpospolitej dwa filmy („Dama Kameliowa" i „Chopin. Pragnienie miłości”) oraz dwa przedstawienia teatru TV („Cezar i Pompejusz” i „Ścieżki chwały”).

W 1964 roku z okazji 20-lecia Polski Ludowej otrzymał zespołową nagrodę państwową I stopnia za twórczość artystyczną w teatrze telewizji.
W 2008 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2013 otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pan Antczak jest żonaty już od ponad 50 lat z polską aktorką, panią Jadwigą Barańską (którą zresztą obsadzał w każdym ze swoich filmów).
Ich jedyny syn przyszedł na świat w 1964 roku.


888
Grudzień 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Jerzego dostępna jest TUTAJ
Jerzy Antczak – „Moi Aktorzy” film dokumentalny


Wywiad telewizyjny z Jerzym Antczakiem (2020)



Wywiad radiowy z Jerzym Antczakiem i Jadwigą Barańską (2009)


Platynowe Lwy dla pana Jerzego Antczaka (2013)



Pan Jerzy Antczak

Jerzy Antczak z żoną Jadwigą Barańską



ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 2020-12-15-21:44 / A.P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2