UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Antczak, Jerzy

W samo Święto Bożego Narodzenia urodziny obchodzi pan Jerzy Antczak, polski reżyser teatralny i filmowy urodzony w 1929 roku w tysiącletnim mieście polskim Włodzimierz na przedwojennym Wołyniu (od czasu napadu Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 miasto było pod okupacją rosyjską, a obecnie ukraińską).

Dyplom Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Leona Schillera w Łodzi otrzymał w 1953 roku. Od 1957 był dyrektorem teatru "7,15" w Łodzi, w 1959 został naczelnym reżyserem Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego, a od 1963 był naczelnym reżyserem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. W tym samym roku został naczelnym reżyserem Teatru Telewizji, którym pozostawał aż do 1975 roku. Osobiście wyreżyserował m.in. "Kordiana" J. Słowackiego, "Trzy siostry" Czechowa, "Szklaną menażerię" T. Williamsa i inne ważne spektakle Teatru Faktu (np. "Epilog Norymberski"). W sumie w latach 1963-1975 zrealizował ponad 130 przedstawień Teatru TV.

W roku 1976 jego film "Noce i dnie" był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny (nieanglojęzyczny).

W 1979 roku nie wrócił z USA i mieszka tam do dzisiaj, gdzie jest wykładowcą z tytułem profesora na prestiżowej amerykańskiej uczelni UCLA (Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles) na Wydziale Filmu i Telewizji. Jednak po zmianie systemu w Polsce w latach 1990-ch zrealizował w III Rzeczpospolitej dwa filmy ("Dama Kameliowa" i "Chopin. Pragnienie miłości") oraz dwa przedstawienia teatru TV ("Cezar i Pompejusz" i "Ścieżki chwały").

W 1964 roku z okazji 20-lecia Polski Ludowej otrzymał zespołową nagrodę państwową I stopnia za twórczość artystyczną w teatrze telewizji.
W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2013 otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pan Antczak jest żonaty już od ponad 50 lat z polską aktorką, panią Jadwigą Barańską (którą zresztą obsadzał w każdym ze swoich filmów).
Mają jednego syna urodzonego w 1964.


888
Grudzień 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Jerzego dostępna jest TUTAJ


Wywiad radiowy z Jerzym Antczakiem i Jadwigą Barańską (2009)


"Jerzy Antczak: Moi Aktorzy" (2009)


Platynowe Lwy dla pana Jerzego Antczaka (2013)Pan Jerzy Antczak
Jerzy Antczak z żoną Jadwigą BarańskąARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2