UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Rewiński, Janusz

16 września urodziny obchodzi pan Janusz Rewiński, znany satyryk i aktor.
Urodził się w 1949 roku w Żarach, we Wrocławiu ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych Lotniczych Zakładów Naukowych, a w 1972 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu i tam też przez kilka lat występował w kabarecie Tey wraz z Zenonem Laskowikiem . W latach 1980. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem. Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę gruboskórnego dyrektora teatru "Miśka". Wystąpił w licznych rolach filmowych, m.in. w Podróżach Pana Kleksa, Kilerze i w serialach Zmiennicy, Tygrysy Europy. Grywał zwykle ludzi wpływowych, lecz nieokrzesanych.
Na początku lat 1990. znalazł się wśród założycieli programu telewizyjnego i stowarzyszenia "Skauci Piwni", przekształconego później w Polską Partię Przyjaciół Piwa. W wyborach parlamentarnych w 1991 z listy tego ugrupowania został wybrany posłem I kadencji. W Sejmie przewodził jednej z frakcji PPPP, zwanej jako "Duże Piwo", przekształconej w Polski Program Gospodarczy, której większość posłów w 1992 wraz z posłami KLD współtworzyła Polski Program Liberalny. W tym samym roku został usunięty ze stanowiska prezydenta PPPP przez stronników Leszka Bubla. W 1993 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy liberałów, w związku z czym wycofał się z działalności politycznej. Wrócił wtedy do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej.
W latach 1998–2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama. Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program Szkoda gadać. Od września do października 2010 na antenie tej samej stacji prowadził program Siara w kuluarach wraz z dziennikarką Joanną Fudalą, a w lutym 2013 został felietonistą tygodnika "W Sieci".

W 2010 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

©2014 FilmyPolskie888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Janusza dostępna jest TUTAJ


Podróże pana Kleksa (1985)
Partia Przyjaciół Piwa (1992)

"Siara" ogolony...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2