UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Gajos, Janusz Jerzy

Pan Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Ten jeden z najbardziej znanych dzisiaj aktorów kilkakrotnie starał się (bez powodzenia) o przyjęcie do Szkoły Teatralnej w Łodzi oraz w Krakowie. Dopiero w pierwszej połowie lat 1960-tych dostał się w końcu na Wydział Aktorski PWSFTiT w Łodzi - dyplom zrobił jednak dopiero w 1971 roku.
Na ekranach zadebiutował w 1964 roku w roli Pietrka w filmie Marii Kaniewskiej "Panienka z okienka". W tym samym roku pojawił się też w filmie "Obok prawdy", a w następnym roku zadebiutował także na małym ekranie w roli listonosza w trzecim odcinku serialu "Kapitan Sowa na tropie".
Rozgłos, uznanie, a także rzesze wielbicielek (także za granicami Polski) przyniosła mu rola Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies". Od tego czasu aż do dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych aktorów polskich, grającym nieprzerwanie w filmach, telewizji i na deskach wielu teatrów - występował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz wielu teatrach warszawskich (Komedia, Polski, Kwadrat, Dramatyczny, Powszechny i Narodowym), a także w spektaklach Teatru Telewizji, Kabaretu Olgi Lipińskiej (w niezapomnianej roli Tureckiego) oraz wielu innych.

W 2003 został wykładowcą PWSFTiT w Łodzi, a w 2006 członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Jego obecną (czwartą już) małżonką jest Elżbieta Broże.
Ma jedno dziecko, córkę Agatę (z trzecią żoną, panią reżyser telewizji Barbarą Nabiałczyk).
Odznaczony był Złoty Krzyżem Zasługi (w związku z jubileuszem Polski Ludowej w 1974 roku), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 2010 roku wszedł w skład Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP.

©2014 FilmyPolskie888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Janusza dostępna jest TUTAJ


Kino Polska: Program obowiązkowy - Janusz GajosCzterej pancerni i pies (1966)
Stajnia Salvatorze (1967)
Czterej pancerni i pies (1968)

1975
1977
Alternatywy 4 (1982)
Piłkarski poker (1988)
Ostatnia misja (1999)
Chopin. Pragnienie miłości (2002)
Jasminum (2006)
2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2