Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Obchody 78 rocznicy niemieckiej napaści na Polskę i wybuchu II wojny światowej

Polska była ofiarą, ale i bohaterem II wojny światowej. Zachowaliśmy się, jak trzeba – powiedziała w piątek na Westerplatte premier Beata Szydło. W Gdańsku odbyły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach w Wieluniu.

Premier Beata Szydło, wraz z członkami rządu, wzięła nad ranem udział w obchodach na Westerplatte. Poranne uroczystości rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Hołd żołnierzom


Jesteśmy tu, aby oddać hołd polskim żołnierzom, by upamiętnić ich heroizm – mówiła szefowa rządu.

O Westerplatte trzeba mówić światu głośno – dodała. Beata Szydło podkreśliła, że niestety „musimy ciągle przypominać, kto był katem, a kto ofiarą”.
Jakże haniebne jest mówienie w niektórych zachodnich mediach o polskich obozach koncentracyjnych – wskazywała.

Premier dodała, że „Polska była ofiarą, ale i bohaterem II wojny światowej”.
Zachowaliśmy się, jak należy – podkreśliła. – Europa stoi dziś w obliczu destabilizacji, dlatego nie możemy zdezerterować – apelowała.

Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddana została salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.



„Polska pozostanie obrońcą pokoju w Europie i na świecie”


„Polska jest i pozostanie obrońcą nie tylko własnej wolności i własnych granic, ale także pokoju oraz stabilnej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

List prezydenta odczytał w piątek na gdańskim Westerplatte szef BBN Paweł Soloch.

„78 lat temu, tu w Polsce rozpoczął się najstraszliwszy, najbardziej krwawy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wojna totalna, która objęła niemal cały glob ziemski. Wojna, która według niektórych szacunków pochłonęła blisko 80 mln istnień ludzkich” – napisał prezydent.

„Polski duch wolności, heroiczny patriotyzm”


Jak podkreślił, „obrona Westerplatte na wieczne czasy zapisała się w kronikach chwały polskiego oręża”. „To było pierwsze starcie wojsk III Rzeszy i Rzeczypospolitej, w sposób niezwykle jasny ujawniając intencje, ideały i wartości obu walczących stron. Polski duch wolności, heroiczny patriotyzm a także rycerski etos poszanowania prawa wojennego i prawa narodów, zderzyły się z nazistowską ideologią nienawiści, z kultem przemocy i pogardą dla wszelkich norm etycznych” – ocenił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, nie znając „prawdziwej historii” tej strasznej wojny, „nie można zrozumieć Polski współczesnej”.

„Pamiętając o ofierze życia złożonej przez naszych bohaterów, stajemy w jednym szeregu z narodami, które stanowczo przeciwstawiają się terroryzmowi i nieuprawnionym atakom na terytorialną integralność suwerennych państw. Nie godzimy się na zastępowanie dialogu dyktatem siły” – podkreślił prezydent.

Lekcja dla świata


Z kolei w Wieluniu odbyły się nad ranem uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. O godz. 4.40. w mieście zabrzmiały syreny alarmowe.

Pamięć ma znaczenie najistotniejsze; trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był mordercą, trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem, i nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana – powiedział prezydent.



Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie, kładzie grunt pod to wszystko, co daje możliwości budowy, a nie burzenia – dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił, „potrzebne jest w związku z tym także i zadośćuczynienie”.



Prezydent wyraził nadzieję, że II wojna światowa stała się „lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, do czego prowadzi buta, do czego prowadzi nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo”.

O 4.40 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.


© Polska Agencja Prasowa
1 września 2017
źródło publikacji: „Premier Szydło na Westerplatte: Europa stoi w obliczu destabilizacji, nie możemy zdezerterować”
www.pap.pl





Ilustracja © brak informacji / TVP Info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2