UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Sąd krakowski oddalił pozew więźnia Auschwitz. Będzie apelacja

Więcej szczegółów w sprawie przeciwko niemieckiej telewizji ZDF toczącej się w krakowskim sądzie w artykule ☞ „Prywatny proces w sprawie wszystkich Polaków”


Sąd krakowski oddalił pozew więźnia Auschwitz Karola Tendery wobec niemieckiej telewizji ZDF za sformułowanie „polskie obozy zagłady”. Sąd jednocześnie uznał, że każdy więzień obozów koncentracyjnych ma prawo czuć się urażony takimi określeniami i domagać się przeprosin.

Zaskarżone sformułowanie pojawiło się trzy lata temu na stronie internetowej ZDF. Wczoraj krakowski sąd okręgowy uznał, że pozwana ZDF naruszyła dobra osobiste Karola Tendery, godząc w jego tożsamość i godność narodową.
Wyrok, mimo decyzji o oddaleniu pozwu, jest sukcesem. To kolejny krok zbliżający nas do chwili, kiedy w niemieckich mediach zaprzestaną być używane fałszujące historię określenia „polski obóz zagłady” – mówi radca prawny Lech Obara
z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy”, reprezentującej powoda, a jednocześnie szef stowarzyszenia „Patria Nostra”.
Prawnik odnosił to do stwierdzeń sądu potwierdzających, że godność i tożsamość narodowa to dobra osobiste podlegające ochronie prawnej.
Wyrok sądu wskazuje też, że to polski sąd będzie rozpoznawał pozwy dotyczące używania sformułowań fałszujących historię i będzie to się odbywało z uwzględnieniem prawa europejskiego. Krakowski sąd uznał też, że każdy były więzień obozu może czuć się obrażony takimi sformułowaniami i domagać się ochrony prawnej.
W tym procesie uzyskaliśmy wszystko, o co walczyliśmy. Teraz spór sądowy trwa tylko o zamieszczenie przeprosin nie tylko w niemieckich, ale i w polskich mediach. Dotyczy też wydania sądowego zakazu używania przez ZDF w przyszłości określeń fałszujących historię – mówił radca Obara.

Krakowski sąd uznał też, że Tendera, który żąda przeprosin za uwłaczające mu sformułowanie, został już skutecznie przeproszony. Za takie uznano list ZDF przesłany do pełnomocnika powoda. Sprostowanie informacji nastąpiło jedynie w portalu stacji, a nie w polskich mediach. Sąd odmówił również wydania wobec ZDF zakazu stosowania przez stację fałszywych sformułowań w przyszłości. Uznał, że nie ma takiego ryzyka.
Nieuwzględnione przez SO roszczenia będą zaskarżone w apelacji – zapowiedział Obara.
Zaznaczył, że sporne określenie fałszujące historię jest nadal publikowane w dziesiątkach portali, którym zarządza ZDF.

Komentujący orzeczenie w mediach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że projekt ustawy przewidującej kary za używanie określeń „polskie obozy koncentracyjne” jest gotowy. Obecnie prace nad ustawą prowadzi Rada Ministrów.


© Maciej Marosz
26 kwietnia 2016
źródło publikacji: „Będą wkrótce przepraszali za „polskie obozy””
www.gpcodziennie.pl


„Prywatny proces w sprawie wszystkich Polaków”
Notatka: wszystkie podkreślenia pochodzą od ITP
Ilustracja © brak informacji / www.warszawawpigulce.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2