UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Agent J-23 nadaje już pół wieku!

Pół wieku temu w czwartek 28 stycznia 1965 roku, tuż po Dzienniku Telewizyjnym na ekranach pojawił się pierwszy odcinek spektaklu Teatru Telewizji „Stawka większa niż życie”, emitowanego w ramach Teatru Sensacji.
Odcinek nosił tytuł „Wróg jest wszędzie” i wręcz natychmiast podbił serca widzów w Polsce.

Niezmiernie popularne spektakle Teatru TV – dzisiaj już poniekąd zapomniane - powtarzane były co najmniej dwukrotnie w następnych dniach, a nowe części emitowane były mniej więcej co miesiąc w dwóch seriach: pierwszej, dziewięcioodcinkowej, emitowanej do końca 1965 roku, oraz krótszej drugiej serii (składającej się tylko z 5 części), emitowanej między październikiem 1966 a lutym 1967 r.
Od czasu ukazania się serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, który był filmową ekranizacją większości wcześniej emitowanych spektakli, powtórki pierwotnych spektakli Teatru TV były rzadkością.
Po raz ostatni większość z nich zaprezentowała TV Polonia na początku lat 2000-ch, a Telewizja Polska niedawno przypomniała premierowy spektakl tego cyklu przy okazji niezmiernie smutnego wydarzenia, jakim była niedawna śmierć pana Stanisława Mikulskiego, który odszedł od nas w listopadzie ubiegłego roku, jednak do dzisiaj całość serii spektakli jest praktycznie niedostępna.

Śmierć aktora odtwarzającego główną postać polskiego szpiega w centrali niemieckiej Abwehry, Agenta J-23 pracującego dla sowieckiego wywiadu, definitywnie zakończyła nawracające plotki o pracach nad scenariuszem kolejnego filmu, a przynajmniej wszelkie spekulacje o ponownym obsadzeniu pana Mikulskiego w roli „Klossa współczesnego” i Tomasza Kota w roli „młodego Klossa” – jak było to zgrabnie zrobione w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” (2012).

KLIKNIJ W OBRAZEK ABY OBEJRZEĆ PIERWSZY ODCINEK SPEKTAKLU
LINKI DO CAŁEJ SERII SPEKTAKLI Z LAT 1965-67 SĄ NA TEJ SAMEJ STRONIE
(otworzy się w nowej zakładce lub nowym okienku)
Równie niezapomnianą postacią co Staszek Kolicki / Hauptmann Hans Kloss był jego nemesis, SS-Sturmbannführer Herman Brunner. Chociaż postać Brunnera, grana przez pana Emila Karewicza pojawia się dopiero w piątym spektaklu pierwszej serii, a w serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem nawet mniej, bo tylko w pięciu z osiemnastu odcinków, to właśnie pan Karewicz wespół z panem Mikulskim uważani są do dzisiaj za niezapomnianych i najważniejszych bohaterów serialu.
Co więcej, pomimo oczywistych kłamstw i obecnie dobrze znanych już fałszerstw komunistycznej propagandy, jakie zostały przemycone tak w spektaklach, jak i w serialu telewizyjnym, Kloss i Brunner są – pomimo to – do dzisiaj jedną z najbardziej znanych Polakom par bohaterów kiedykolwiek stworzonych w kinematografii polskiej.
I to do tego stopnia, że naprawdę trudno byłoby dzisiaj znaleźć Polaka (urodzonego i wychowanego w Polsce), który natychmiast nie uśmiechnąłby się na dźwięk ich imion lub przynajmniej nie wiedziałby, kim był Hans Kloss...


© 888
28 stycznia 2015
Żródło publikacji: blog „FilmyPolskie888”
www.tiny.cc/fp888
Notatka: wszystkie ilustracje pochodzą od redakcji (uaktualnienie: 27 stycznia 2016)
fot.1 © Repozytorium kinematografii polskiej / FilmyPolskie888
fot.2 © Szkoła Filmowa w Łodzi / FilmPolski.pl
fot.3 © Szkoła Filmowa w Łodzi / FilmPolski.plARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2