UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Opania, Marian

Pan Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. A. J. ks. Czartoryskiego, a następnie został absolwentem PWST w Warszawie w 1964 roku i od tego czasu - przez ponad pół wieku - gra na scenie i przed kamerami.

Będąc jeszcze studentem PWST zadebiutował we francuskim filmie "Miłość dwudziestolatków" (L’amour a vingt ans) w segmencie zrealizowanym przez Andrzeja Wajdę, a 2 lata później debiutował na scenie Teatru Klasycznego w Warszawie. Także w innym filmie Andrzeja Wajdy - "Człowieku z żelaza" - zagrał Winkela, jedną ze swych najlepszych ról filmowych. Pamiętany jest jednak przede wszystkim ze swych ról komediowych.
Inną znaną postacią wykreowaną przez pana Opanię jest profesor Zybert w serialu telewizyjnym "Na dobre i na złe" (w którym gra także jego syn Bartosz).

Jak sam stwierdził, z uwagi na niski wzrost wiele ról jakie chciałby zagrać jest dla niego niedostępnych. Jednak gdy zaproponowano mu rolę prezydenta Kaczyńskiego stanowczo ją odrzucił: "Odmówiłem, bo jestem innej opcji politycznej to raz, ale gdybym się nawet zdecydował, to nie będę robił filmu o bzdurach i wymyślonych rzeczach, o zamachach, o tym, że Putin z Tuskiem zabili mi prezydenta, którego ceniłem, czułem do niego sympatię" - jak powiedział w wywiadzie w 2013 roku.

Aktor znany jest też z wykonań piosenki aktorskiej. Swą pierwszą nagrodę w karierze zdobył właśnie za występ recytatorski jeszcze w 1961 roku.

Przeżył dwa zawały i zmaga się z chorobą Parkinsona.
Ma dwójkę dzieci i - jak sam stwierdził w jednym z wywiadów - jest "długodystansowcem w miłości", gdyż swą żonę Annę poznał jeszcze w liceum i pomimo, że był "kurduplem i wydawało mu się, że nie ma u niej szans", zdobył ją swymi umiejętnościami oratorskimi recytując wiersze...


888
Styczeń 2015
Artykuł opublikowano w witrynie „FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com


Strona Oficjalna
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia dostępna jest TUTAJ
Lista odznaczeń i nagród dostępna jest TUTAJ


Marian Opania - "Modlitwa"

Teatr Studio, Warszawa
(fot. Agencja W. Impact)
ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

2 komentarze:

 1. Jest tylu wspaniałych aktorów - patriotów o których jeszcze nie napisaliście, a ktoś zmarnował czas na tak otumanionego i pełnego nienawiści kurdupla? Dziwię się.
  Filmożerca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Sram na rzadko na jego aktorszczyzne

   Usuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2