Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Łukaszewicz, Olgierd

W 1946 roku w Chorzowie urodził się pan Olgierd Łukaszewicz, polski aktor teatralny i filmowy, najbardziej znany z roli Alberta w jednej z najpopularniejszych do dzisiaj komedii "Seksmisja", oraz z roli pamiętnej postaci generała Augusta Emila Fieldorfa w filmie "Generał Nil".

Jest absolwentem VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu PWST w 1968 roku występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, a w 1970 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie otrzymał angaż lub był związany z warszawskimi teatrami Dramatycznym (1970–1973), Współczesnym (1973–1974), Powszechnym (1974–1986) i Studio (1986–1987).
Na dużym ekranie zadebiutował w roli Waldka w filmie Jana Batorego "Dancing w kwaterze Hitlera" w 1968 roku, a rok później otrzymał już główną rolę Gabriela Basisty - najmłodszego z siedmiu braci Basistów biorących udział w II Powstaniu Śląskim - w filmie Kazimierza Kutza pod tytułem "Sól ziemi czarnej". W tym samym 1969 roku zadebiutował w telewizji, grając marynarza w serialu "Dzieci z naszej szkoły".

Od tego czasu zagrał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, z których najbardziej zapamiętanymi do dzisiaj są "Brzezina", "Zasieki", "Dzieje grzechu", "Noce i dnie", "Królowa Bona", "Gorączka", "Przesłuchanie", "Seksmisja", "Kingsajz", "Dekalog", "Wiedźmin", "Katyń", "Generał Nil", "Mała matura 1947", "Kamienie na szaniec" i wiele innych.
W 1988 roku wyjechał do Austrii i tam, na niemieckojęzycznych scenach Wiednia i innych miast, występował nieprzerwanie aż 8 lat. W tym czasie był, m.in. etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 aż do teraz jest w zespole Teatru Polskiego.
Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się "Namiot Przymierza" będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 "Sybir – ostatnie pożegnanie" – hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem "Nocy pielgrzyma" – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

W latach 2002–2005 oraz w 2011 został wybrany prezesem Związku Artystów Scen Polskich, którą to funkcję pełni do dziś.
Podczas swej kariery był odznaczany wielokrotnie. Otrzymał między innymi:
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Verdienstkreuz I. Klasse des Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland (Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN)
  • Złoty Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"
  • Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
  • Statuetka "Polski Walczącej" przyznawanej w dowód uznania przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Jest żonaty z aktorką Grażyną Marzec, a reżyser i operator filmowy Jerzy Łukaszewicz nie przypadkowo nosi takie samo nazwisko - to jego brat bliźniak, który dzisiaj także obchodzi urodziny.

W wyborach prezydenckich 2005 roku pan Olgierd był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego.


© 888
Wrzesień 2014
źródło publikacji:
tiny.cc/fp888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pana Olgierda dostępna jest TUTAJ


Dancing w kwaterze Hitlera (1968)
Sól ziemi czarnej (1969)
Perła w koronie (1971)
Dagny (1976)
Wilczyca (1982)
Seksmisja (1983)
Wiedźmin (2001)
Ubu król (2003)
Katyń (2007)
Generał Nil (2009)
Daas (2011)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2