UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Abart, Bolesław

Urodzony w 1935 roku w Chorzowie pan Bolesław Abart, z powodu II wojny światowej, rozpoczął swą karierę aktorską troszkę później niż większość aktorów. Pięć lat wojny spowodowało kilkuletnie opóźnienie w ukończeniu edukacji, ale zaraz po ukończeniu krakowskiej PWST w 1962 roku, 27-letni wówczas pan Abart zadebiutował na deskach krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego. Dwa lata później przeniósł się do Wrocławia, otrzymał angaż w tamtejszym Teatrze Polskim, a od 1974 jest aktorem także wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie gra do chwili obecnej.
Znany głównie ze swych ról scenicznych, pan Abart nie stronił jednak od występowania na dużym i małym ekranie, gdzie pojawił się (i nadal pojawia) w naprawdę wielu rolach epizodycznych oraz kilku większych.

Jeszcze jako student PWST pojawił się w filmie "Do widzenia, do jutra", ale zadebiutował - jeszcze nie wymieniony w czołówce - jako "kierowca ciężarówki Armii Czerwonej" w znanym serialu "Czterej pancerni i pies" w 1965 roku, a pierwszą większą rolę kinową otrzymał w filmie z 1969 roku w reżyserii Andrzeja J. Piotrowskiego pod tytułem "Znaki na drodze", gdzie zagrał Sosina. W "Potopie" Jerzego Hoffmana zagrał rolę Sosnowskiego, a w filmie telewizyjnym "Klara i Angelika" - męża Angeliki. Pojawił się także w takich znanych filmach jak "Wiosna, panie sierżancie", "Test pilota Pirxa", "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Matka Królów", "Wiedźmin" czy "Francuski numer", a ostatnio zagrał starca w filmie z 2014 roku pod tytułem "Karuzela".
Gościnnie występował także w wielu serialach telewizyjnych, m.in. "Na kłopoty... Bednarski", "Życie jak poker", "Fala zbrodni", "Sensacje XX wieku", "Świat według Kiepskich", "Plebania", czy "Komisarz Alex".

W 1984 roku otrzymał Medal 40-lecia Polski Ludowej, a w 1988 roku - za działalność kulturalną i dorobek aktorski - Złoty Krzyż Zasługi. Rok później zdobył główną nagrodę za rolę drugoplanową na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Był też nagrodzony odznaką "Za zasługi dla województwa wrocławskiego" i "Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia".
©2012 FilmotekaPolska888

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


Do widzenia, do jutra (1960)
Potem nastąpi cisza (1965)
Potop (1974)
Wiosna, panie sierżancie (1975)
- pierwszy u dołu
Test pilota Pirxa (1978)
- drugi od lewej
Amerykański blues (2004)
Świat według Kiepskich
- pierwszy z prawej
Cafe "Panika" (2009)

ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2