UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I NIEPRZYJAZNA MATOŁOM „NOWOCZESNYM”, Z PLATFORM OSZUSTÓW I KOMITETÓW OBRONY DOSTĘPU DO ŻŁOBU, KOMUNISTOM, „UB–WATELOM RP”, WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYM DEWIANTOM.

Koterski, Marek


Swoje urodziny obchodzi 3 czerwca wspaniały polski reżyser filmowy (nie będę ukrywać: uważam Go za jednego z najlepszych żyjących w Polsce mistrzów filmu), twórca tak znanych filmów jak "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Nic śmiesznego" czy "Dzień świra" - pan Marek Koterski.
Urodził się w 1942 roku w Krakowie. Studiował filologię polską i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez rok studiował także malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi i - podobnie jak inny nasz ulubiony reżyser, ś.p. Krzysztof Kieślowski - swą filmografię rozpoczął od realizacji filmów dokumentalnych.
W 1984 zadebiutował swym pierwszym filmem fabularnym "Dom wariatów" z Tadeuszem Łomnickim i Markiem Kondratem w rolach głównych, zdobywając 2 nagrody na festiwalu w Koszalinie.

Od samego początku pisał własne scenariusze i tak samo od samego początku bohaterem każdego z nich jest Adam "Adaś" Miauczyński (jakkolwiek w różnych osobowościach i grany przez różnych aktorów; początkowo miał też inne imię). Trudno powiedzieć do jakiego stopnia postać lub elementy postaci Miauczyńskiego są odzwierciedleniem postaci samego pana Koterskiego lub jego własnych lęków bądź fobii, ale trzeba dodać, że w swym najnowszym filmie Adam Miauczyński wymieniony jest nawet jako twórca scenariusza...

W 1990 roku pan Marek wystąpił także jako "doktor Janik" w filmie fabularnym "Seszele" w reżyserii Bogusława Lindy, a także zagrał jako "Ktoś" we własnym filmie "Dom wariatów".

Jako pisarz zadebiutował opowiadaniem "Zaczerpnąć dłonią", inspirowanym śmiercią Zbyszka Cybulskiego. Napisał także i reżyserował sztuki teatralne: "Nienawidzę" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego, "Zęby 2" w Teatrze Polskim w Poznaniu w 1992 roku, "Zęby" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1996, oraz "Dom wariatów" w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie w 1998 roku.


© Doksa
Czerwiec 2014
Artykuł opublikowano w witrynie „FilmyPolskie888”
www.filmypolskie888.blogspot.comIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)Naprzód (1976)
(pierwszy z lewej)
Dom wariatów (1984)

Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2005)
Baby są jakieś inne (2011)
z synem Michałem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2