W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i od tego czasu jest aktorem teatralnym. Początkowo grał w Teatrze Ludowym, poźniej w teatrach Kwadrat i Dramatycznym, a od 1992 roku - aż do dzisiaj - jest aktorem warszawskiego Teatru Studio. Pomimo, że rzadko występuje w filmach, sławę i popularnośc w Polsce i za granicami przyniosła mu właśnie rola filmowej postaci "Grigorija Saakaszwilego" w serialu "Czterej pancerni i pies" zrealizowanym w drugiej połowie lat 1960-tych, która praktycznie portretowała jego własną osobowość w postaci tego przystojnego i uczuciowego - a zarazem męskiego - Gruzina walczącego wraz z Ludowym Wojskiem Polskim.
Obdarzony ciepłym, serdecznym głosem, pan Press od samego początku użyczał także swego głosu wielu znanym postaciom filmowym w ich polskich wersjach językowych. Dubbing z jego udziałem możemy usłyszeć w naprawdę wielu filmach (długa lista TUTAJ); najbardziej znanymi są chyba głos kota Sylwestra z "Looney Tunes", żaby Kermita z "Muppet Show", smerfa Łasucha ze "Smerfów", Juliusza Cezara we wszystkich polskich wersjach filmów serii Asterixa, oraz Petera Pettigrew w filmach serii "Harry Potter".
Sukces "Czterech pancernych i psa" znacznie zaciążył na jego karierze filmowej.
Jak sam stwierdził w jednym z wywiadów, aktorstwo filmowe nigdy go nie pociągało tak jak gra na scenie teatralnej; pomimo tego chciał grać także w filmach, jednak ogromna popularność i "rozpoznawalność" jaką dała mu postać "Grigorija" zaowocowała tym, że ilość propozycji nowych ról filmowych po "Czterech pancernych" spadła praktycznie do zera. Podobno większość reżyserów nie chciała obsadzać tak rozpoznawalnego i charakterystycznego aktora w swoich filmach właśnie z uwagi na "bagaż Grigorija" ciążący nad nim. Przy okazji trzeba dodać, że podobnie było z innymi wielkimi gwiazdami tamtego okresu; tylko niektórym, jak np. "Jankowi" - Januszowi Gajosowi - i "Gustlikowi" - Franciszkowi Pieczce - udało się uniknąć zaszufladkowania. Innym nie było tak łatwo. Pan Stanisław Mikulski, pomimo tego, że jest wysmienitym aktorem, nigdy nie strząsnął z siebie prześladującego go cienia postaci "Hansa Klossa"...
Dlatego też pan Press po "Czterech pancernych" pojawiał się w produkcjach kinowych rzadko i jedynie epizodycznie, najczęściej w rolach bardzo odmiennych od postaci "Grigorija", jako np. mężczyzna w kolejce w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", czy też jako żyd-uciekinier w "Korczaku".
Jednak 30 lat później - w filmie Agnieszki Holland "Hitlerjunge Salomon" (polski tytuł: "Europa Europa") - ponownie zagrał Gruzina, syna samego Stalina...
888
Marzec 2014
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com
Artykuł opublikowano w witrynie„FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.com
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz