Po tym debiucie, jeszcze w tym samym 1960 roku, zagrała w kolejnym filmie p.t. „Rzeczywistość”. Od tego momentu aż do poczatku lat 1970-tych wszystkie role przynosiły jej zaszczyty i uznanie, nawet wówczas, gdy niektóre z filmów w których zagrała były niezbyt pochlebnie oceniane przez krytyków. Wśród jej najlepszych ról z tamtego okresu były m.in. niezapomniane kreacje w „Ich dzień powszedni”, „Beacie”, „Biczu Bożym”, czy też rola Inez w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”.
Jednak największą popularność przyniosła jej rola rudowłosej sanitariuszki Armii Czerwonej Marusi z serialu „Czterej pancerni i pies”, dzięki której stała się dobrze znana w wielu krajach gdzie serial ten był pokazywany, m.in. w Bułgarii, Chinach, Czechach, Danii, Indiach, krajach dawnej Jugosławii, Niemczech wschodnich, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Turcji, na Węgrzech, oraz w krajach byłego Związku Sowieckiego. Pojawiała się na okładkach wielu magazynów filmowych i młodzieżowych tamtych lat.
Pola Raksa jest prawdopodobnie drugą najbardziej znaną Polką na świecie po Marii Curie-Skłodowskiej, a może nawet najbardziej znaną (gdyż w wielu krajach - szczególnie zachodnich - nasza zdobywczyni nagrody Nobla mylnie uważana jest za Francuzkę i znana raczej jako Marie Curie lub Madame Curie).
Od lat 1970-tych pani Raksa zagrała tylko w kilku w filmach (w tym dwóch węgierskich), lecz nadal występowała na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie, z którym była nieprzerwanie związana od 1968 aż do 1986 roku.
© 2014 FilmyPolskie888
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia pani Poli Raksy dostępna jest TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz