Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Karewicz, Emil

13 marca 1923 roku w Wilnie urodził się pan Emil Karewicz, polski aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny.
Karierę aktorską rozpoczął jeszcze przed wojną, w wówwczas polskim jeszcze Wilnie, na deskach tamtejszego Teatru Małego.

Podczas II wojny światowej, po nadejściu sowietów wstąpił do nowo sformowanej 2 Armii Wojska Polskiego walczącej po stronie sowieckiej. Wraz z 2 Armią od sierpnia 1944 do maja 1945 brał czynny udział w walce z Niemcami, zakończony szturmowaniem i zdobyciem Berlina.

Po wojnie ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla i kontynuował aktorstwo na scenach wielu teatrów. Przełomem w jego karierze była rola SS-Obersturmführera Hermanna Brunnera w serialu telewizyjnym „Stawka większa niż życie” w 1967 roku, która przyniosła mu sławę i popularność. Rolę tę powtórzył jeszcze parokrotnie, w filmie-kontynuacji serialu nakręconym w 2012 roku „Stawka większa niż śmierć”, a także - jako bezimienny, aczkolwiek rozpoznawalny SS-Obersturmführer - w filmie „Jak rozpętałem II wojnę światową” z 1969 roku. Dzięki tej postaci stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Polsce, do tego stopnia, że nawet jeśli ktoś nie pamięta jego prawdziwego imienia - z reguły pamięta, że to „Brunner”.

Inną, niezapomnianą rolą zagraną przez pana Karewicza, było wcielenie się w charyzmatyczną postać króla Władysława Jagiełły w filmie „Krzyżacy”.
Uznanie zyskał także za role Warszawiaka w „Bazie ludzi umarłych” oraz dziadka we „W kogo ja się wrodziłem”. Wystąpił w wielu znanych produkcjach polskich, m.in w „Kanale”, „Cieniu”, „Bajlandzie”, „Sztosie”, serialach „Czarne chmury”, „Lalka", „Polskie drogi”, „Szaleństwo Majki Skowron”, „Alternatywy 4”, „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Sukces”, „Tak czy nie?”, „Na dobre i na złe” i innych.
Chociaż zagrał w ok. 150 produkcjach, nigdy nie otrzymał głównej roli. Mimo to na stałe zapisał się w pamięci widzów i krytyków, którzy uważali, że chociaż drugoplanowe, to jego kreacje aktorskie są i tak mistrzowskie. Sam aktor jednak nie zgadzał z opiniami swych wielbicieli i wielbicielek:
Nie lubię tego określenia [mistrzowskie – red. ITP]. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena — powiedział na antenie Polskiego Radia w 2003 roku.

Oficjalnie pan Karewicz przeszedł na (zasłużoną) emeryturę w 1983 roku.

Aż do kwietnia 2012 roku całe życie był żonaty z panią Teresą, z którą mieli córkę Małgorzatę. Śmierć żony bardzo ciężko przeżył, zaczął podupadać na zdrowiu i separować się od ludzi. Po raz ostatni pojawił się na ekranie w 2015 roku w serialu telewizyjnym „Barwy szczęścia”.

Pan Karewicz zmarł tydzień po swych 97. urodzinach, 18 marca 2020 roku.

© 2014 FilmyPolskie888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)















ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.


OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 2020-03-18-09:25 CET

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2