UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Karewicz, Emil

13 marca 1923 roku w Wilnie urodził się Emil Karewicz, polski aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny.
Karierę aktorską rozpoczął przed wojną, w polskim jeszcze Wilnie, na deskach tamtejszego Teatru Małego.
Podczas II wojny światowej, po nadejściu sowietów wstąpił do nowo sformowanej 2 Armii Wojska Polskiego walczącej po stronie sowieckiej. Wraz z 2 Armią od sierpnia 1944 do maja 1945 brał czynny udział w walce z Niemcami, zakończony szturmowaniem i zdobyciem Berlina.

Po wojnie ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla i kontynuował aktorstwo na scenach wielu teatrów. Przełomem w jego karierze była rola SS-Obersturmführera Hermanna Brunnera w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie" w 1967 roku, która przyniosła mu sławę i popularność. Rolę tę powtórzył jeszcze kilkakrotnie, w filmie-kontynuacji serialu nakręconym w 2012 roku "Stawka większa niż śmierć", a także - jako bezimienny, aczkolwiek rozpoznawalny SS-Obersturmführer - w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową" z 1969 roku. Dzięki tej postaci stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Polsce, do tego stopnia, że nawet jeśli ktoś nie pamięta jego prawdziwego imienia - z reguły pamięta, że to "Brunner".

Inną, niezapomnianą rolą zagraną przez pana Karewicza, było wcielenie się w charyzmatyczną postać króla Władysława Jagiełły w filmie "Krzyżacy".
Uznanie zyskał także za role Warszawiaka w "Bazie ludzi umarłych" oraz dziadka we "W kogo ja się wrodziłem". Wystąpił w wielu znanych produkcjach polskich, m.in w "Kanale", "Cieniu", "Bajlandzie", "Sztosie", serialach "Czarne chmury", "Lalka", "Polskie drogi", "Szaleństwo Majki Skowron", "Alternatywy 4", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Sukces", "Tak czy nie?", "Na dobre i na złe" i innych.
Oficjalnie pan Karewicz przeszedł na (zasłużoną) emeryturę w 1983 roku.

Pan Emil był żonaty z panią Teresą. Niestety, od kwietnia 2012 roku jest wdowcem.
Mieli córkę Małgorzatę

© 2014 FilmyPolskie888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT ARTYKUŁU MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2