UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

„Bodo wśród gwiazd”. Gwiazdy nie gasną...

Pokolenia, które współtworzyło kulturę kabaretu międzywojennego okresu II Rzeczypospolitej i w niej żyło – już nie ma. A mimo to od dobrych kilkunastu lat obserwujemy rosnące zainteresowanie historią kabaretu tego okresu. Na temat teatrów rewiowych ukazują się publikacje naukowe i popularne. Także liczne biografie artystów w nich występujących. Wydawane są płyty z dawnymi piosenkami, w oryginalnych i współczesnych wykonaniach. Powstają filmy dokumentalne i fabularne, a nawet serial… Jakby chciano nadrobić długi czas milczenia o tym, co było ważnego i ciekawego w naszej kulturze rozrywkowej przed wybuchem drugiej wojny światowej i skazaniem ich w niebyt przez powojenną cenzurę komunistyczną.

Co tak atrakcyjnego jest dla pokolenia ich prawnuków w tej nieznanej przeszłości sprzed ponad wieku?
Pośrednio, opisując ówczesne lata w ciekawy i bezpretensjonalny sposób, Anna Mieszkowska stara się nam wyjaśnić tę zagadkę.
Poprzez przybliżenie najważniejszych postaci tamtych lat, prezentując w swej książce kilkunastu najbardziej znanych ludzi piosenki, tańca i filmu: obok Eugeniusza Bodo znaleźli się w niej Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama. Spośród autorów – m.in. najjaśniejsza gwiazda, czyli Marian Hemar.
Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe, jak teatr, a w teatrze – piosenka, bo –jak ktoś kiedyś powiedział – „proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława”.

Książce towarzyszy (a może jest odwrotnie?) emitowany od 6 marca w Telewizji Polskiej wyjątkowy serial produkcji polskiej - wyjątkowy dlatego, że w całości został inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - przedstawiający życie Eugeniusza Bodo, zatytułowany „Bodo. Gwiazdy nie gasną”, z Antonim Królikowskim i Tomaszem Schuchardtem w głównych rolach. Serial opowiada o porażkach i wielkich sukcesach, o jego życiu uczuciowym i towarzyskim, o trudnych decyzjach Bodo - ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach, o bliskiej relacji z matką i prawdziwej przyjaźni z żydowskim krawcem Morycem.

Serial odpowie na pytanie, dlaczego Bodo - mimo olbrzymiego powodzenia - nigdy nie zaangażował się w stały związek i jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri. "Bodo" to serial o miłości i zdradzie, o poświęceniu, jakiego wymagało życie artysty, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, a także o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci. Serial pokaże też, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w międzywojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Widzowie zobaczą kulisy warszawskich rewii i plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów.
Usłyszymy w nim nie tylko znane utwory Bodo, jak np.: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Okay", "Ach te baby", "Ach śpij kochanie", ale też międzywojenne szlagiery innych wykonawców: "To wszystko umiem ja", "Może kiedyś innym razem", "Dla Ciebie chcę być biała", "Lim pam pom". Serial pokaże także kulisy powstawania oraz premiery filmów, w których zagrał Eugeniusz Bodo, m.in.: "Rywali", "Głosu pustyni", "Czarnej Perły", "Pieśniarza Warszawy", "Piętra wyżej", "Pawła i Gawła" czy "Strachów".


Redakcja ITP
Marzec 2016
Ilustrowany Tygodnik Polski ☞ tiny.cc/itp2

Anna Mieszkowska
„Bodo wśród gwiazd”
Wydawnictwo Marginesy 2016
978-83-65282-54-5

☞ fragment książki (PDF)
☞ KUP OD WYDAWCY
☞ KUP W AMAZON.COM


Eugeniusz Bodo był wzorem przedwojennej elegancji, szarmanckiego dżentelmena. W 1928 roku ogłoszono go „królem mody”, w 1933 od czytelników tygodnika „Kino” otrzymał tytuł „króla polskiego ekranu”.

Był też pionierem reklamy. Jego nazwisko firmowało nuty, polisy ubezpieczeniowe, garnitury Old England, krawaty Chojnackiego, kapelusze Młodkowskiego, buty Kielmana, czekoladki Wedla, pastę do zębów, a od wiosny 1939 roku kawiarnię Café Bodo przy Pierackiego 17 w Warszawie (obecnie Foksal). Dzisiaj pewnie nazwano by go celebrytą, a wtedy, jako ulubieniec publiczności, cieszył się szacunkiem także wśród kolegów artystów.

To o nich jest ta książka. „Zależy mi na utrwaleniu pamięci o tamtych latach, tamtych ludziach. Niech przemówią zostawione przez nich dokumenty i listy, scenariusze programów artystycznych i radiowych audycji literackich. Niech przypomną bohaterów tamtych lat ich fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe jak teatr, a w teatrze – piosenka”, pisze Anna Mieszkowska.
Te lata, jak powiedział Fryderyk Járosy, „to był szczyt kabaretu literackiego i drugiego z takimi talentami i w takiej atmosferze – nie było wtedy w całej Europie!”.

Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty.
[opis wydawcy]źródła:
„Bodo wśród gwiazd” / www.marginesy.com.pl/sklep/produkt/133029/bodo-wsrod-gwiazd
„Bodo. Gwiazdy nie gasną” / www.swiatseriali.interia.pl/newsy/seriale/bodo-1143/news-bodo-gwiazdy-nie-gasna-premiera-juz-6-marca-w-tvp1,nId,2144382

ilustracje:
okładka książki „Bodo wśród gwiazd” © Wydawnictwo Marginesy
fotografie z serialu „Bodo. Gwiazdy nie gasną” © Akson Studio / TVP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2