UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Urodziny telewizji

26 stycznia 1926 roku w londyńskiej dzielnicy Soho odbył się pierwszy publiczny pokaz telewizji.
Jednak zanim do tego doszło, Brytyjczyk John Logie Baird, który od dłuższego czasu pracował nad wykorzystaniem „dysku Nipkowa” do transmisji ruchomych obrazków, musiał pokonać wiele przeszkód - od technicznych po... społeczne.

Gdy zjawił się w redakcji „Ekspresu Codziennego” (Daily Express) pragnąc zaprosić reportera z tej popularnej wówczas gazety na swój pokaz, po pewnym czasie usłyszał:
- Niech ktoś w końcu zejdzie do poczekalni i pogoni tego lunatyka twierdzącego, że ma maszynę do oglądania obrazu na odległość!


Współczesny pokaz działającego telewizora Bairda

Jednak nie wszyskie redakcje uznały jego informacje o stworzeniu takiej maszyny za „fantazje lunatyka” (słowem lunatyk określano wówczas świrów) i na pokazie pojawiło się jednak kilku reporterów z pomniejszych czasopism. Aczkolwiek nikt wtedy jeszcze nie zdawał sobie z tego sprawy, to oni mieli zaszczyt ogłosić społeczeństwu powstanie największego do dzisiaj medium.
Dwa dni później w gazecie Times pojawiła się wzmianka o pokazie. Jej reporter tymi słowami opisał to wydarzenie:
Przesłany obraz był słaby i często rozmyty, ale wystarczający aby uznać, że używając „telewizora” - jak nazwał swoje urządzenie pan Baird - jest możliwe przesyłanie obrazów na odległość z wieloma szczegółami odzwierciedlającymi ruch, takimi jak zmiany mimiki twarzy.
Nie jest jednak pewne, czy i w jakim stopniu dalszy rozwój systemu pana Bairda będzie miał praktyczne zastosowania.
Fotografia obrazu telewizyjnego
podczas pokazu 26 stycznia1926
Na pokazie obecni byli też członkowie Królewskiego Towarzystwa Nauki i m.in. oni doprowadzili do zainteresowania telewizją innych wpływowych ludzi. Dzięki temu wynalazek pana Bairda nie upadł, a rok później John Logie Baird zaprezentował pierwszą transmisję telewizję za pośrednictwem kabla telefonicznego zmiędzy Londynem i Glasgow.
Założona przez niego Baird Television Development Company (Towarzystwo Rozwoju Telewizji Bairda) wkrótce umożliwiła pierwszy międzykontynentalny przekaz telewizyjny kablem telefonicznym przez Atlantyk, pierwszą transmisję (kablową) wydarzeń na żywo z derby w Epsom i inne.

John Logie Baird w 1928 roku powrócił do swej Alma Mater w Glasgow na wykład o swym wynalazku dla studentów i członków Stowarzyszenia Inżynierów.
Podczas swej przemowy po raz pierwszy użył publicznie słowa „telewizja” (television) do określenia swego systemu. Słowo przyjęło się prawie natychmiast nie tylko w krajach anglojęzycznych, i tak do dzisiaj za panem Baird'em większość ludzi mówi telewizor czy telewizja, pomimo, że „mechaniczna” telewizja już kilka lat później była przeżytkiem i została zastąpiona telewizją „elektroniczną” - jednak nazewnictwo i pomysł pozostały te same...


© Sunt Facta
26 stycznia 2016, Manhattan, USA
specjalnie dla: Ilustrowany Tygodnik Polski
tiny.cc/itp2
John Logie Baird podczas transmisji obrazu twarzy kukiełekNotatka:
Tekst nadesłany pocztą elektroniczną. Ilustracje pochodzą od redakcji.
fot.1 domena publiczna / Ilustrowany Tygodnik Polski
fot.2 © Baird Television / www.bairdtelevision.com
fot.3 domena publiczna / Orrin Dunlap Jr.
wideo © TelevisionDk / youtube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2