UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Dębski, Krzesimir

Leopold Dębski herbu Radwan, dziadek pana Krzesimira, urodził się w Kołomyi (wówczas Polska pod zaborem rosyjskim, obecnie Ukraina) i pochodził z drobnej polskiej szlachty, która była represjonowana po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej miał swój przydział jako lekarz w rosyjskim wojsku. W szpitalu we Włodzimierzu Poleskim poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin, która została wkrótce jego żoną. 
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeprowadzili się do Kisielina na Wołyniu, gdzie mieli 2 synów. Podczas II wojny światowej jeden z nich, Włodzimierz, w czasie walk z bandami UPA poznał Anielę Sławińską. W trakcie obrony na plebanii kościoła w Kisielinie odłamki granatu rozerwały mu nogę (która później została amputowana), a po przegranej obronie przez kilka dni ukrywani byli przez zaprzyjaźnionych Ukraińców podczas gdy Ukraińcy z UPA dokonywali rzezi ludności polskiej. Leopold Dębski i jego żona nie mieli tyle szczęścia i zostali brutalnie zamordowani przez Ukraińskie bandy, a Aniela i Włodzimierz, pomimo odniesionych obrażeń, zgłosili się do 27 Wołyńskiej Dywizji AK i przeszli z nią cały szlak bojowy, aczkolwiek osobno. 
Po wojnie spotkali się ponownie w Zamościu i po ślubie wyjechali w okolice Wałbrzycha.
Tam właśnie, 26 października 1953 roku, urodził się ich syn, Krzesimir.

Pan Krzesimir Dębski był muzycznie uzdolniony od dzieciństwa. W czasie nauki w szkole średniej grywał w zespołach amatorskich "The Hazards" oraz "Maszyna Rytmu". Później studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego, oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. W 1975 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu zadebiutował jako skrzypek jazzowy w grupie muzycznej "Warsztat". Po kilku latach nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem "Tey", zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami – Zbigniew Górnego i "Orkiestrą Ósmego Dnia".
Jako lider jazzowego zespołu "String Connection" koncertował od roku 1980 w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie.
Wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku" w ankietach magazynu "Jazz Forum", a w 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma "Down Beat". Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Holandii, Kanadzie, i innych krajach. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu światowych wytwórni muzycznych.

Od 1988 roku poświęcił się praktycznie tylko pracy kompozytora i aranżera.
Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej.
Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek. Podjął również działalność dyrygencką przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził też koncerty z udziałem wielu międzynarodowych gwiazd.

Pan Dębski jest żonaty, a jego małżonką jest piosenkarka Anna Jurksztowicz, z którą ma dwóch synów.


888
Październik 2014
Artykuł opublikowano w witrynie „FilmyPolskie888”
www.FilmyPolskie888.blogspot.comIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Strona oficjalna pana Dębskiego
Lista nagród przyznanych panu Dębskiemu jest TUTAJ
Filmografia pana Dębskiego jest TUTAJEdyta Górniak i Mieczyslaw Szczęśniak - „Dumka na dwa serca”

Kompozycja i aranżacja pana Dębskiego dla potrzeb filmu „Ogniem i mieczem”(1999).
Muzyka bazowana na XVIII-wiecznej melodii ludowej pochodzącej z kresów Rzeczpospolitej.

„Polonez Husarii”


Państwo Anna Jurksztowicz i Krzesimir Debskiźródła:
fot.1,2,3: autor nieznany / Google images
wideo1: Annette1991 / Youtube
wideo2: Annette1991 / YoutubeARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ. Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2