UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Filipski, Ryszard

Jako nezapomniany "Hubal"
17 lipca urodziny obchodzi Ryszard Filipski, jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów PRL-u, który na własne życzenie zakończył karierę aktorską na poczatku lat 1980-tych (powrócił do niej po latach).

Na początku lat 1960-tych,z własnej woli wstąpił do PZPR, jednak nie podjął się pełnienia jakichkolwiek funkcji partyjnych, pomimo, że będąc późniejszym pupilkiem czerwonej władzy otrzymywał różne oferty wielokrotnie. W latach 1970-ch zaangażował się w działalność nieformalnej, związanej personalnie i towarzysko z partią grupy nacisku, która sprzeciwiała się próbom liberalizacji życia społecznego w Polsce i wszelkim próbom podważania "ustroju socjalistycznego". Pomimo otwarcie pro-komunistycznych poglądów, trudno jest dzisiaj ocenić postawę Filipskiego.

Urodzony w polskim Lwowie - być może właśnie z powodu miejsca jego urodzenia, które po II wojnie światowej zostało Polsce odebrane bez jednego wystrzału pod wpływem kaprysu Stalina - aktor bardzo często podkreślał swój patriotyzm i poglądy, określane dzisiaj jako "narodowy komunizm", w wywiadach prasowych i przy każdej innej okazji publicznych wypowiedzi.
"Przekładaniec"
W III RP, przed wyborami parlamentarnymi w 1993 podjął współpracę z partią "Przymierze Samoobrona", jednak w następnych latach wycofał się z bieżącej polityki. Wyjątek uczynił po śmierci Czesława Miłosza w sierpniu 2004, gdy podpisał list protestacyjny przeciw pochowaniu tego wybitnie antypolskiego poety polskojęzycznego w krypcie na Skałce.

Wysoki i dobrze zbudowany, jako aktor już na początku kariery został zaszufladkowany do ról "twardzieli". Debiutował w 1955 roku i pomimo prób grania innych ról, przez całe lata 1960-1970 grał głównie "silnych, męskich facetów". Ceniony w środowisku aktorskim za umiejętności warsztatowe, swą grą przykuwał uwagę nawet na drugim planie. Do dzisiaj jest pamiętany w roli majora Dobrzańskiego w filmie "Hubal" Bohdana Poręby, a także posępnego wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z "Potopu" Jerzego Hoffmana.
Filmowym dziełem życia Ryszarda Filipskiego pozostaje monumentalny obraz "Zamach stanu" z 1980 roku, który wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę marszałka Józefa Piłsudskiego. Aktor nie poprzestał na niezbędnej charakteryzacji, starał się możliwie wiernie naśladować także sposób mówienia Piłsudskiego, jego gesty i sposób poruszania. Film został wyróżniony Nagrodą Główną Jury na festiwalu filmowym w Gdyni, ale w kinach nie zdobył dużej publiczności, gdyż przedstawiał osobę Marszałka jako dyktatora, przeciwnika demokracji i człowieka nie rozumiejącego zmian społecznych zachodzących w kraju, a sam obóz sanacji jako cyników popełniających przestępstwa dla osiągnięcia politycznych korzyści. Nie jest więc dziwne, że komunistyczni zarządcy ówczesnej Polski lubili Filipskiego i przymykali oczy na jego "narodowe" odchylenia...

©2014 FilmyPolskie888

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)"Hubal"

współcześnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2