Co tak atrakcyjnego jest dla pokolenia ich prawnuków w tej nieznanej przeszłości sprzed ponad wieku?
Pośrednio, opisując ówczesne lata w ciekawy i bezpretensjonalny sposób, Anna Mieszkowska stara się nam wyjaśnić tę zagadkę.
Poprzez przybliżenie najważniejszych postaci tamtych lat, prezentując w swej książce kilkunastu najbardziej znanych ludzi piosenki, tańca i filmu: obok Eugeniusza Bodo znaleźli się w niej Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama. Spośród autorów – m.in. najjaśniejsza gwiazda, czyli Marian Hemar.
Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe, jak teatr, a w teatrze – piosenka, bo –jak ktoś kiedyś powiedział – „proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława”.
Książce towarzyszy (a może jest odwrotnie?) emitowany od 6 marca w Telewizji Polskiej wyjątkowy serial produkcji polskiej - wyjątkowy dlatego, że w całości został inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - przedstawiający życie Eugeniusza Bodo, zatytułowany „Bodo. Gwiazdy nie gasną”, z Antonim Królikowskim i Tomaszem Schuchardtem w głównych rolach. Serial opowiada o porażkach i wielkich sukcesach, o jego życiu uczuciowym i towarzyskim, o trudnych decyzjach Bodo - ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach, o bliskiej relacji z matką i prawdziwej przyjaźni z żydowskim krawcem Morycem.
Serial odpowie na pytanie, dlaczego Bodo - mimo olbrzymiego powodzenia - nigdy nie zaangażował się w stały związek i jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri. "Bodo" to serial o miłości i zdradzie, o poświęceniu, jakiego wymagało życie artysty, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, a także o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci. Serial pokaże też, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w międzywojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Widzowie zobaczą kulisy warszawskich rewii i plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów.
Usłyszymy w nim nie tylko znane utwory Bodo, jak np.: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Okay", "Ach te baby", "Ach śpij kochanie", ale też międzywojenne szlagiery innych wykonawców: "To wszystko umiem ja", "Może kiedyś innym razem", "Dla Ciebie chcę być biała", "Lim pam pom". Serial pokaże także kulisy powstawania oraz premiery filmów, w których zagrał Eugeniusz Bodo, m.in.: "Rywali", "Głosu pustyni", "Czarnej Perły", "Pieśniarza Warszawy", "Piętra wyżej", "Pawła i Gawła" czy "Strachów".
„Bodo wśród gwiazd”
Wydawnictwo Marginesy 2016
978-83-65282-54-5
☞ fragment książki (PDF)
☞ KUP OD WYDAWCY
☞ KUP W AMAZON.COM
Eugeniusz Bodo był wzorem przedwojennej elegancji, szarmanckiego dżentelmena. W 1928 roku ogłoszono go „królem mody”, w 1933 od czytelników tygodnika „Kino” otrzymał tytuł „króla polskiego ekranu”.
Był też pionierem reklamy. Jego nazwisko firmowało nuty, polisy ubezpieczeniowe, garnitury Old England, krawaty Chojnackiego, kapelusze Młodkowskiego, buty Kielmana, czekoladki Wedla, pastę do zębów, a od wiosny 1939 roku kawiarnię Café Bodo przy Pierackiego 17 w Warszawie (obecnie Foksal). Dzisiaj pewnie nazwano by go celebrytą, a wtedy, jako ulubieniec publiczności, cieszył się szacunkiem także wśród kolegów artystów.
To o nich jest ta książka. „Zależy mi na utrwaleniu pamięci o tamtych latach, tamtych ludziach. Niech przemówią zostawione przez nich dokumenty i listy, scenariusze programów artystycznych i radiowych audycji literackich. Niech przypomną bohaterów tamtych lat ich fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe jak teatr, a w teatrze – piosenka”, pisze Anna Mieszkowska.
Te lata, jak powiedział Fryderyk Járosy, „to był szczyt kabaretu literackiego i drugiego z takimi talentami i w takiej atmosferze – nie było wtedy w całej Europie!”.
Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty.
[opis wydawcy]
źródła:
„Bodo wśród gwiazd” / www.marginesy.com.pl/sklep/produkt/133029/bodo-wsrod-gwiazd
„Bodo. Gwiazdy nie gasną” / www.swiatseriali.interia.pl/newsy/seriale/bodo-1143/news-bodo-gwiazdy-nie-gasna-premiera-juz-6-marca-w-tvp1,nId,2144382
ilustracje:
okładka książki „Bodo wśród gwiazd” © Wydawnictwo Marginesy
fotografie z serialu „Bodo. Gwiazdy nie gasną” © Akson Studio / TVP
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz