Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

„Czterej pancerni i Kloss”

Na jednym z portali pojawił się artykuł (już usunięty) o niezrealizowanym odcinku, w którym kapitan Kloss z serialu „Stawka większa niż życie” jakoby miał współpracować z załogą czołgu „Rudy 102” z serialu „Czterej pancerni i pies”. My także bardzo chcielibyśmy, aby taki cross-over (powiązanie dwóch różnych seriali we wspólnym odcinku) rzeczywiście istniał i nagle odnalazł się w zakamarkach archiwów telewizji. 

Niestety, dla wszystkich nam podobnych marzycieli mamy jednak przykrą wiadomość…

Jak większość z czytelników zapewne domyślała się od początku, pomimo dokumentujących ten artykuł rzekomych fotografii z planu, na których rzeczywiście widać pana Stanisława Mikulskiego ucharakteryzowanego na serialowego kpt. Klossa, oraz wszystkich serialowych czołgistów z „Czterech pancernych” (Szarika nie ma na zdjęciach), jest to oczywiście i niestety, ale informacja absolutnie fałszywa.

Rzekome fotografie z planu NIE pochodzą z żadnego niezrealizowanego odcinka, lecz są to kadry z Polskiej Kroniki Filmowej z lutego 1968 roku. Jak wspominał pan Janusz Kreczmański, realizator segmentu i operator kamery pracujący wówczas dla PKF, skromna ekipa PKF miała za zadanie nakręcenie materiału z planu przygotowywanej wtedy przez TVP drugiej serii „Czterech pancernych”. Jednak zamiast na plan „Czterech pancernych” przypadkowo trafili na plan realizacji kolejnego odcinka „Stawki”, gdyż obydwa seriale przypadkowo były realizowane obok siebie w tej samej lokalizacji. Pan Kreczmański natychmiast dostrzegł w tym unikalną sposobność mariażu bohaterów obydwu seriali i namówił pana Mikulskiego, aby ten – w pełnym przebraniu jako Hans Kloss – zrobił niespodziankę Pancernym. Tak też się stało, co pan Kreczmański uwiecznił na taśmie filmowej.

Segment nosi tytuł „Czterej pancerni i Kloss” i jest częścią Polskiej Kroniki Filmowej nr.6B/68, pokazywanej w kinach w lutym 1968 roku, a artykuł o rzekomym cross-overze „Stawki” z „Czterema pancernymi” był – naszym zdaniem – chyba przedwczesnym prima-aprilisowym żartem.


Ilustrowany Tygodnik Polski²
2 kwietnia 2012
www.tiny.cc/itp2


Creative Commons License
Wolne do kopiowania na tej samej licencji: CC-BY
(Creative Commons Licence - By Attribution -
polskie tłumaczenie tutaj)
„Czterej pancerni i Kloss”, segment z PKF:

Ilustracje:
wszystkie © domena publiczna / Projekt Repozytorium


MATERIAŁY PRZYWRÓCONE Z KOPII ZAPASOWYCH, Z TEGO POWODU ORYGINALNY FORMAT MOŻE NIE PASOWAĆ DO FORMATU OBECNEGO BLOGU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE, A LINKI MOGĄ BYĆ NIEAKTUALNE.

UAKTUALNIENIE: 2019-11-28-10:51 CET / A. (link wideo)

4 komentarze:

 1. Szkoda że nigdy nie zrobili odcinka łączącego Klossa i pancernych chociaż w krótkim epizodzie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Otóż powstał taki cross-over i nie jest to żaden żarcik. W XIII odcinku "Zakład o śmierć" załogę Rudego ratuje Kloss podpowiadając drogę ucieczki z poligonu doświadczalnego. Niestety Stanisław Mikulski nie zgodził się na udział w tym odcinku i agenta J-23 zagrał Mirosław Szonert.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikulski twierdził w jakimś wywiadzie w tamtym czasie że miał dość 'sławy Klossa' i nie bardzo chciał go zagrać jeszcze raz w Czterech pancernych ale nie twierdził że odmówił. Powiedział że 'był bardzo szczęśliwy że terminy sie nie zgrały i Klossa zagrał Mirek' czy jakoś tak, może jest gdzieś ten wywiad czy rozmowa? Leciało w Polskim Radio chyba jako promocja jego autobiografii czy innej książki.

   Usuń
 3. wideo segment z PKF przestał działać...

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2