Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Pieczka, Franciszek

Franciszek Pieczka urodził się i wychowywał w Godowie, wsi położonej w powiecie wodzisławskim na Górnym Śląsku.

W Godowie grał na organach w miejscowym kościele i pracował na roli.

Od najmłodszych lat interesował się kinem. Chodził pieszo na seanse kinowe do Wodzisławia albo czeskiej Zawady. Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Absolwent PWST w Warszawie (rocznik 1954). Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955-1964. Od 1964 roku aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.


Pomimo, że pan Pieczka jest do dzisiaj najbardziej znany jako odtwórca postaci "Gustlika" z serialu "Czterej pancerni i pies", ten niezwykle utalentowany aktor zagrał wiele wspaniałych ról w teatrze i stworzył niewiele mniej wybitnych kreacji aktorskich na planie filmowym i telewizyjnym - było ich tak wiele, że naprawdę trzeba by tu zamieścić połowę filmografii pana Pieczki, aby nie pominąć tylko tych wybitnych...
Nigdy też nie dał się "zaszufladkować", zaś ogromna sława i popularność jaką przyniosła mu rola "Gustlika" nigdy też nie wpłynęły ani nie zakłóciły jego kariery i życia osobistego, jak rzadko któremu aktorowi tego kalibru.

©2014 FilmyPolskie888

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia dostępna jest TUTAJ


Słońce wschodzi raz na dzień (1967)
Stan oblężenia (1971)
1976
Austeria (1983)

2014
autograf, 3 grudnia 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2