UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

„Katechizm polskiego dziecka”

— Kto ty jesteś?
        — Polak mały.
— Jaki znak twój?
        — Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
        — Między swemi.
— W jakim kraju?
        — W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
        — Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
        — Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
        — Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
        — W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
        — Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
        — Oddać życie.

Zmiana pierwszej strofki dla dziewczątek:
— Kto ty jesteś?
        — Polka mała.
— Jaki znak twój?
        — Lilja biała.
                      i t. d.

Autor: Władysław Bełza, 1900
(ur. 17 października 1847 w Warszawie, zmarł 29 stycznia 1913 r. we Lwowie)

Wiersz pochodzi ze zbioru „Katechizm małego Polaka”, 1901.
Pisownia oryginalna, bez poprawek.
ARTYKUŁ PRZYWRÓCONY Z KOPII ZAPASOWEJ, Z TEGO POWODU FORMATOWANIE ARTYKUŁU LUB ZAŁĄCZONYCH DO NIEGO ILUSTRACJI MOŻE NIE PASOWAĆ DO OBECNEGO FORMATU. NIEKTÓRE ILUSTRACJE MOGĄ BYĆ OBECNIE NIEDOSTĘPNE.

7 komentarzy:

 1. Wiersz prawdziwy aż do bólu. Dla dzieci, a patriotyczny jak żaden z „poezji dla dorosłych”.
  Dzięki za przypomnienie go przy okazji (jak mniemam) rocznicy śmierci pana Bełzy. Szkoda tylko, że pod wierszem oprócz suchych dat nie ma o tym żadnej wzmianki, większość czytelników nawet tego nie skojarzy. Nie można było napisać coś więcej o tym Polaku? Pozdrawiam, R.R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obszerny artykuł o panu Bełzie był opublikowany w rocznicę jego śmierci w 2013 roku. Niestety, od tego czasu nasz blog był kilkakrotnie usuwany i żadna kopia zapasowa nie została zachowana, podobnie jak wiele innych.

   Usuń
 2. Piękny wiersz. Mam już prawie 60 lat ale nadal dobrze pamiętam jak mama uczyła mnie tych zwrotek gdy miałam może ze 3 lata. Dzisiaj dzieci nie znają nawet samego początku nie mówiąc o całości, bardzo to przykre.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja mam 34 lata i też znam go na pamięć, a mieszkam w Ameryce od równo 25 lat (jak ten czas leci!). Wszystko zależy od wychowania, a przede wszystkim od rodziców. Jeden może mieszkać w Polsce i go nigdy nie poznać bo rodzina to same czerwone świnie lub ich pomiot, a drugi na antypodach i nawet nigdy nie być w Polsce, a i tak może być większym patriotą niż całe to post-komusze bydło razem wzięte...
  Wkrótce sama spodziewam się córeczki i nie wyobrażam sobie, abym też jej nie nauczyła tego pięknego wiersza jako jednego z pierwszych.
  Jutro 11.11!! Uśmiechy dla wszystkich Polaków i buziaki dla ludzi z ONR! Agnieszka rodem ze "ślunska" ;-) a obecnie z L.A.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy moglibyście zamieścić także drugą stronę oryginalnego druku? (tę z wersją dla "dziewczatek"). Z góry dziękujemy! - Roman i Joanna z Melbourne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, powyższy artykuł został usunięty wraz z jedną z naszych wcześniejszych witryn, a następnie został on przywrócony z kopii zapasowej. Dlatego jeśli nawet posiadamy tę fotografię, to w chwili obecnej nie jest ona prawidłowo opisana i prawdopodobnie jest jedną z ponad 10 tysięcy "chwilowo porzuconych" ilustracji z nic nie mówiącą nazwą typu "abcde12345.jpg" jakie nadal oczekują opisu w naszym archiwum (gdyż taki idiotyczny format nazewnictwa ilustracji był kiedyś automatycznie wymuszany na blogach wordpress).
   Jedyne, co mogę zasugerować, to zaglądanie do tego artykułu co jakiś czas, gdyż jedna z naszych wolontariuszek parę razy w tygodniu sortuje, opisuje i przywraca fotografie do artykułów przywróconych z kopii zapasowych.

   Z pozdrowieniami
   PR / Janusz

   Usuń
 5. To nadal piękny wiersz

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2