UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Grandys, Jan

27 grudnia 2014 roku odszedł jeden z najwybitniejszych scenografów w historii polskiej kinematografii i wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, który stworzył scenografię do ponad sześćdziesięciu filmów fabularnych - pan Jan Grandys.

Zadebiutował w 1953 roku, przygotowując dekoracje do "Pościgu" Stanisława Urbanowicza.
W kolejnych latach współpracował przy powstaniu m.in. takich obrazów jak: "Zimowy zmierzch" i "Giuseppe w Warszawie" Stanisława Lenartowicza, "Eroica"i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, seria filmów o przygodach Pana Anatola w reżyserii Jana Rybkowskiego, "Sobótki", "Pięciu" Pawła Komorowskiego, "Sami swoi", "Tylko umarły odpowie", "Kochaj albo rzuć" Sylwestra Chęcińskiego, "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego, "Awans" Janusza Zaorskiego",
film fabularny i serial "Janosik" w reżyserii Jerzego Passendorfera, "Mazepa" Gustawa Holoubkaczy też serial Ryszarda Bera pt. "Popielec".

Jan Grandys urodził się 10 września 1921 roku w Zakopanem. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego z Zakopanem (oddział rzeźby), Liceum Budowlane oraz studia na wydziale architektury krakowskiej AGH. Pierwsze kroki w przemyśle filmowym stawiał jako asystent architekta pracując w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Następnie już jako scenograf związał się zawodowo z warszawskimi Zespołami Filmowymi.

Zmarł 27 grudnia 2014 roku i został pochowany na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Filmografia (polski)źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2