UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Pogrzeb po 70 latach: „Inka” i „Zagończyk”

Uroczystości pogrzebowe NA ŻYWO:

Transmisje zostały zakończone. Zobacz wideo poniżej


– Bohaterów nie chowa się po cichu, bohaterów chowa się z honorami – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, gdy zapowiadał pogrzeb państwowy Danusi Siedzikówny ps. „Inka” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Wzięli w nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło włącznie, rodziny bohaterów podziemia niepodległościowego oraz liczne rzesze przedstawicieli  i mieszkańców Gdańska.


Po 70 latach od egzekucji wykonanej w gdańskim więzieniu, oboje Patrioci doczekali się nie tylko godnego ich bohaterstwa pochówku, ale pochówku w ogóle. Jak większość ofiar komunistycznych okupantów Polski, ich ciała przez kilkadziesiąt lat spoczywały w nieznanym miejscu i zostały odnalezione dopiero 2 lata temu.

Trumny ze szczątkami bohaterów zostały wystawione w sobotę 27 sierpnia w godzinach 17.00-22.00 w Kaplicy Królewskiej Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku.
Ceremonie pogrzebowe rozpoczęły się w niedzielę 28 sierpnia, dokładnie 70 lat od chwili zamordowania Bohaterów przez komunistycznych zdrajców tuż po godz. 13.00 od mszy św. w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, którą poprowadził ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Stamtąd kondukt pogrzebowy udał się ulicami miasta na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku.[mapa]
Podczas Mszy świętej ks. abp. Głódź przypomniał dziennikarzom i mediom "prawej nogi, lewej nogi, czy innej protezy", że patriotyzm nie jest monetą przetargową, a Patriotyzm nosi się w sercu!
Powiedział też:
Długo czekałaś „Inko”, długo czekałeś „Zagończyku” i długo czekałaś Polsko! Stanowczo za długo.
Do jego słów nawiązał w swym przemówieniu prezydent Andrzej Duda:
To nie jest smutny dzień. Jeżeli smucić się to tylko z tego powodu, że aż 70 lat czekać trzeba było na ten pogrzeb i aż 27 lat po 1989 roku! O ile do 89. roku można powiedzieć, że rządził ustrój tych samych zdrajców którzy zamordowali „Inkę” i „Zagończyka”, to przecież po 89. roku teoretycznie nie.

Feliks Selmanowicz został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika Wojska Polskiego, a Danuta Siedzikówna do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Uroczystości pogrzebowe obojga Bohaterów są prawdopodobnie pierwszym od 1989 roku przypadkiem, gdy głowa Państwa Polskiego, pan prezydent Andrzej Duda nazwał po imieniu rządy okresu komunistycznej okupacji Polski (tzw. PRL-u): zdrajcami.
Przez ponad ćwierć wieku rządy PO (i jej poprzednich wcieleń) nie potrafiły przywrócić Polsce i Jej Bohaterom godności, a największy oficjalny błazen PO - nieszczęsny prezydęt Komorowski jeszcze 3 lata temu z honorami pochował ścierwo Jaruzelskiego (sowieckiego agenta od co najmniej 1943 roku!). Przypomnijmy w tym miejscu, że na pogrzebie największego zdrajcy Polski był wówczas obecny także jeszcze jeden wcześniejszy prezydęt Polski i jeszcze większy błazen reprezentujący te same grupy nieudaczników, czerwonego pomiotu, agentów, cwaniaczków i złodziei, czyli Lech Wałęsa, który na pogrzeb zdrajcy Jaruzelskiego potrafił założyć ciemny garnitur, ale na pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” - prawdziwych Bohaterów - przybył ubrany na... biało! (lub w podobnym jasnym kolorze)

O wspólnym pochówku bohaterów zadecydowały ich rodziny. Oboje zostali zamordowani tego samego dnia 28 sierpnia 1946 r. i oboje przez prawie 70 lat spoczywali obok siebie zakopani w bezimiennym grobie, który jesienią 2014 r. odnalazł zespół poszukiwawczy IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.


Ilustrowany Tygodnik Polski
24-28 sierpnia 2016
www.tiny.cc/itp2

Creative Commons License
Artykuł wolny do kopiowania na tej samej licencji: CC-BY-NC-ND
(Creative Commons Licence - By Attribution, No Commercial Use, No Derivatives -
polskie tłumaczenie tutaj)Feliks Selmanowicz „Zagończyk” – Wikipedia
Danusia Siedzikówna „Inka”
Narodowy Dzień Pamięci Patriotów


Uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”:Msza święta i przemówienia ks. abp. Sławoja Leszka Głodzia i prezydenta Andrzeja DudyTłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy patriotów na ulicach GdańskaKondukt żałobny i uroczystości na cmenatrzuPrzemówienie premier Beaty SzydłoPrzemówienie ministra Antoniego MacierewiczaPrzemówienie prof. Krzysztpfa SzwagrzykaPrzemówienie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy„Hymn Danuty Siedzikówny, ps. Inka”
Słowa i śpiew: Alicja Węgorzewska
Muzyka: Bogdan Kierejsza
Lech Wałęsa po wyjściu podczas przemówienia Prezydenta Dudy.
Zebrani ludzie skandują na jego widok: „Bolek”, „Judasz” i inne epitetyProwokacja kilkunastu KODziarzy podczas uroczystości, wyprowadzonych przez policje
i wygwizdanych hasłami:
„Precz z komuną!” i „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!”Ostatnie uaktualnienie: 2016-08-29-23:52

6 komentarzy:

 1. to jakiś program dla rolników a nie pogrzeb Inki?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest NA ŻYWO, przecież coś zawsze leci w tv i teraz masz rolników zanim transmisja z pogrzebu rozpocznie się o godz. TRZYNASTEJ!
   Pierwszy raz widzisz tv w sieci czy co?

   Usuń
  2. pomyliło mu się z youtubką :)

   Usuń
  3. Transmisja z Mszy świętej i pogrzebu już się rozpoczęła.

   Ponieważ udostępniliśmy możliwość oglądania programu na żywo ponad godzinę wcześniej, stąd program dla rolników i wcześniejsze. Po zakończeniu transmisji pozostawimy nadawanie na żywo do czasu pojawienia się zapisu wideo z ceremonii pogrzebowych (który zastąpi transmisję telewizji na żywo).
   Serdecznie pozdrawiamy.

   Usuń
 2. To tylko koniec 1 części, za pół godziny będą transmitować z cmentarza. Proszę jeszcze nie usuwać wideo strumienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2