UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Burmistrz z PO wziął w łapę!

Piotr Kaszkowiak był burmistrzem Sulmierzyc.*
Już nie jest, bo mieszkańcy odwołali go w referendum. Konieczne więc będą nowe wybory. Trwa za to proces, w którym niedawny działacz Platformy Obywatelskiej zasiada na ławie oskarżonych za przyjęcie łapówki.

Skandal wybuchł 25 marca 2015 r. Tego dnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do gabinetu burmistrza Sulmierzyc, miasteczka na wschodzie Wielkopolski. Wyprowadzili Piotra K., a prokurator postawił ówczesnemu samorządowcowi Platformy Obywatelskiej zarzuty korupcyjne. Śledztwo zakończyło się już po trzech miesiącach, w czerwcu podpisany został akt oskarżenia.

„Zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji burmistrza Sulmierzyc przyjął korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 20 000 zł” – poinformował Janusz Walczak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Za co burmistrz dostał łapówkę? W związku „z działaniami inwestycyjnymi na terenie gminy”. Wpadł na gorącym uczynku, bo CBA miało informację od przedsiębiorcy, który miał wręczyć przysłowiową kopertę. Piotr K. przyznał się do winy.

Rynek w Sulmierzycach
To niechlubna historia naszego miasta, nie ma się czym chwalić – przyznaje w rozmowie z „Codzienną” Karina Błaszczyk, sekretarz Urzędu Miejskiego w Sulmierzycach. Czy były szef przeprosił za swoje zachowanie. – Pracowników tak, ale czy mieszkańców? Nic mi o tym nie wiadomo – dodaje.

Po ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Piotr K. rozpoczął drugą kadencję. Gdy został tymczasowo aresztowany (za kratkami przebywał nieco ponad dwa miesiące, wyszedł po wpłaceniu kaucji), ówczesna premier Ewa Kopacz wyznaczyła na zarządcę komisarycznego miasta innego działacza PO, Andrzeja Budnego. Obecnie na stronie internetowej urzędu widnieje informacja, że jest on „pełniącym obowiązki burmistrza”. Konieczne jednak będą nowe wybory. W marcu bowiem odbyło się referendum, którego wyniki nie pozostawiły wątpliwości – mieszkańcy Sulmierzyc nie chcieli skorumpowanego gospodarza miasta i formalnie odwołali Piotra Kaszkowiaka Data, kiedy ponownie pójdą do urn, nie została jeszcze wyznaczona. Na pewno nastąpi to w ciągu trzech miesięcy.

Czekamy na decyzję komisarza wyborczego z Kalisza, który poda wszelkie terminy kalendarza wyborczego – dodaje K. Błaszczyk.

Sprawdziliśmy w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie – proces Piotra K. trwa. Podczas pierwszej rozprawy prokurator zapowiedział, że będzie domagał się kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Kolejną rozprawę wyznaczono na 23 marca.


© Grzegorz Broński
20 marca 2016
źródło publikacji: „Będą nowe wybory. Bo burmistrz wziął w łapę”
www.niezalezna.plPiotr Kaszkowiak
* Imię i nazwisko byłego burmistrza Sulmierzyc za RMF24.pl:

„Burmistrz Sulmierzyc zatrzymany przez CBA. Jest działaczem PO”
25 marca 2015:
Burmistrz Sulmierzyc Piotr Kaszkowiak zatrzymany przez CBA. Jak dowiedział się nasz reporter Krzysztof Zasada, urzędnik jest podejrzany o korupcję. [...]

ŹRÓDŁO


Ilustracje:
fot.1 © domena publiczna / ITP
fot.2 © CC-BY-SA MOs810 / wikipedia
fot.3 © domena publiczna / Piotr Kaszkowiak podczas pełnienia funkcji burmistrza Sulmierzyc (www.sulmierzyce.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2