UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Linda, Bogusław

27 czerwca to dzień kolejnych urodzin Bogusława Lindy, który urodził się w Toruniu w 1952 roku i jest obecnie jednym z najpopularniejszych polskich aktorów.
Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu był absolwentem krakowskiej PWST, gdzie jeszcze jako student w 1977 roku nawiązał kontakt z krakowskim Teatrem Starym i zadebiutował w roli Mikołki w inscenizacji "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. W latach 1978-1981 grał w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a następnie w warszawskim Teatrze Studio. W międzyczasie pojawiał się także w mniejszych rolach na ekranach telewizyjnych i filmowych, jednak będąc obsadzanym głównie w rolach "wrażliwca" usilnie próbował zmienić swój wizerunek. Częściowo udało mu się to w "Zabij mnie, glino" w reżyserii Jacka Bromskiego, gdzie zagrał groźnego przestępcę. Sukces jednak nastąpił dopiero w 1992 roku, gdy zagrał postać cynicznego UB-eka Franza Maurera w ogromnie popularnym filmie Władysława Pasikowskiego p.t. "Psy".
Od tego czasu Linda wielokrotnie wcielał się w role "twardzieli z zasadami", ale nie dał się już nigdy więcej "zaszufladkować" i - dzięki zdobytej popularności - mógł już przebierać w nadsyłanych rolach, także inych postaci, jak np. ojca w "Tato", sztukmistrza w "Jańciu Wodniku", księdza Robaka w ekranizacji Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza", czy też podrywacza w "Randka w ciemno".

Próbował także swoich sił jako reżyser. Jego debiutem reżyserskim był krótkometrażowy film "Koniec" nakręcony w 1988 roku, a pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym były "Seszele",  wyprodukowane 2 lata później. Od tego czasu pan Linda wyreżyserował jeszcze "Sezon na leszcza" w 2000 roku, oraz - jak dotąd jego ostatni - film "Jasne błękitne okna" w 2006. Po nich nie zaprzestał jednak reżyserowania: w Teatrze Ateneum podjął się reżyserii spektakli "Merlin Mongoł" (2012) oraz "Tramwaj zwany pożądaniem" (2014).

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, otrzymał między innymi: aż 10 (dziesięć) nagród "Złotego Lwa" w latach 1981-2001, nagrodę Szefa Kinematografii za rolę w filmie "Zabij mnie, glino", nagrodę na Festiwalu Młodości w Kijowie za film "In flagranti", nagrodę „Valenciennes” za najlepszą główna rolę męską w filmie "Psy", "Złotą Kaczkę" dla najlepszego aktora filmów sensacyjnych w 2012 roku, i inne.

W życiu prywatnym przez dobrych kilka lat był nieszczęśliwie zakochany, a także rozwiedziony. W 2000 roku ożenił się po raz drugi, z którego to małżeństwa ma córkę (urodzoną długo przed ślubem, w 1992 roku), natomiast z pierwszego małżeństwa ma jeszcze dwóch synów.

©2014 FilmyPolskie888


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
z córką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2