UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.

Szopka pod Monte Cassino

Teren polskiego nekropolis
pod Monte Cassino jest obecnie bezczeszczony przez prywatną firmę, która ma głęboko w du...e groby naszych Żołnierzy tam pochowanych!


Załączone fotografie opublikowano 17 grudnia.

Włoskie przedsiębiorstwo rozrywkowe wycięło drzewa, krzewy i przebudowało cały okoliczny teren monte-kassyńskiej nekropolii aż po same groby.
Wszystko po to, aby zbudować tam, wśród i pomiędzy grobami żołnierzy, idiotyczną „wioskę świąteczną” dla dzieci pełną reniferów, pingwinów, osiołków, sztucznego śniegu i wszystkiego innego oprócz - oczywiście - samego żłobka Jezusowego.
"Father Christmas Village" ("Wioseczka dziadka Krismas", gdyż z pewnością w słowie Christmas nie chodzi o Święto Bożego Narodzeni) używa grobów i pamiątkowych monumentów jako swoiste tło do swego kiczu.
Jak donosił reporter brytyjskiego The Telegraph, koalicja protestujących przeciwko takiemu bezczeszczeniu nekropolii alianckich żołnierzy „Dal Volturno a Cassino” stwierdza w swym oświadczeniu:
„Przecież to takie samo [świętokradztwo] jak otwieranie budek z hot-dogami i utworzenie placu zabaw na piaskach Omaha Beach w Normandii” (“It’s as if someone started putting up stalls, selling sausages and laying on games on the sands of Omaha Beach in Normandy,”).
Poniżej listowna prośba w języku polskim od Pietro Rogacien, prezesa miejscowej fundacji opiekującej się grobami żołnierzy 2go Korpusu WP:

Szanowni Państwo,

Na Monte Cassino, tam gdzie polscy żołnierze walczyli i przelewali krew, dzieje się niedopuszczalny proceder. Prywatna firma wynajęła teren bitwy o Monte Cassino, aby zrealizować handlowe inicjatywy, które nie mają nic wspólnego z charakterem tych miejsc. W tych dniach zostało otwarte płatne miasteczko św. Mikołaja. Aby je wybudować, zniszczono naturalne środowisko, wycięto drzewa, a na teren budowy wjechały koparki. Stary kamieniołom, z którego czerpano materiał na budowę cmentarza, został doszczętnie zniszczony, a kamienna tablica postawiona jeszcze przez 2. Korpus w 1945 roku, została prawie zupełnie odsunięta, zerwana.
Na skutek istnienia tego "miasteczka" dostęp do pomników 4. Pułku Pancernego Skorpion i 5. Dywizji – 5 KDP – jest prawie niemożliwy.

Wiemy ze strony ambasady, że były liczne listy z prośbą o wyjaśnienia do Opactwa i wszystkich instytucji związanych ze sprawą. W samym mieście Cassino było wiele konsternacji z powodu tej inicjatywy uznanej przez wielu Włochów za niewłaściwą i profanującą.
Było również wiele natychmiastowych protestów ze strony lokalnych organizacji historycznych i ochrony środowiska. W niedzielę rano został zorganizowany protestacyjny sit-in na placu przed polskim cmentarzem. Zostało zrobionych wiele skarg i zażaleń do władz lokalnych, w wyniku których pewne konstrukcje miasteczka zostały zasekwestrowane, ponieważ zostały wzniesione bez wymaganych zezwoleń. Należy więc, abyśmy i my zaprotestowali. Strona internetowa "Dal Volturno a Cassino" wystosowała petycję do przewodniczącego regionu Lacjum Nicola Zingarettiego, aby powstrzymać tę wyłącznie komercyjną i haniebną inicjatywę.

Jest bardzo ważne, abyśmy w zdecydowany sposób wyrazili nasz sprzeciw, tym bardziej że jak dowiadujemy się z prasy, spółka wynajęła cały teren bitwy na dwadzieścia lat za sumę 50.000 tys. euro rocznie.
Chodzi niewątpliwie o przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym, które są widomym znieważeniem pamięci poległych.
Poniżej znajduje się link, gdzie można złożyć podpis pod petycją:
https://www.change.org/p/salviamo-l-albaneta-di-montecassino-save-albaneta-on-montecassino

Z wyrazami szacunku

Pietro Rogacien, Prezes Fundacji
Fondazione del Museo Memoriale del 2° Corpo d'Armata Polacco in Italia
Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego we Włoszech
Via Piemonte 117 - 00187 ROMA
Italia / Włochy

Uważasz się za Polaka? Zareaguj natychmiast zanim będzie za późno - kliknij w wyżej podany adres i dopisz się do protestu natychmiast!Wszystkie ilustracje © The Telegraph / telegraph.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2